Irány az orvos, ha így zihál a gyermek

A statisztikai adatok azt mutatják, hogy az asztma előfordulása növekvő tendenciát mutat. Az esetek többségében pedig már gyermekkorban megjelennek a tünetek.

Az asztma az egyik leggyakoribb krónikus betegség gyermekkorban, és világszerte jelentős számú gyereket érint. Előfordulásának gyakorisága különböző tényezőktől – például a régiótól, az életmódtól és a genetikai hajlamtól– függ, ezért a pontos gyakorisági arányok országonként és területenként változhatnak. Becslések szerint ezzel együtt a gyermekek 10-20 százaléka szenved az asztma valamelyik típusában.

asztmás kisgyerek inhalátort használ anyja segítségével
Az asztmás tünetek már akár 5 éves kor előtt is jelentkezhetnek. Fotó: Getty Images

Ilyen tünetekre kell figyelni a csecsemőknél

Sok gyermeknél az asztma tünetei már az első életévben jelentkeznek. A betegségnek különböző súlyossági fokozatai vannak, ezért egyénileg, valamint életkoronként is változhatnak a panaszok. A csecsemőkorban kialakult betegség tünetei tehát különbözhetnek a nagyobb gyerekeknél megjelenő panaszoktól – mutatott rá dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa.

Babáknál az alábbi jellegzetes tünetek utalhatnak asztmára:

  • gyors, erőltetett, ziháló légzés (a fokozott légzési munka miatt az orrszárnyak mozoghatnak);
  • sípoló kilégzés;
  • a legkisebb megerőltetés esetén is fellépő száraz köhögés, nehézlégzés;
  • gyakori fáradtság, letargia, étvágytalanság.

Súlyosabb állapot áll fenn, ha a csecsemő zihál éjszaka. Még rosszabb a helyzet, ha a csecsemő sápadt, ajkai és körmei pedig kékes színezetűek – ez már oxigénhiányt jelez. Ezekben az esetekben azonnal forduljunk szakemberhez, hiszen ilyenkor a babának sürgős orvosi segítségre van szüksége.

A csecsemők asztmaszerű tünetei mögött más légúti betegségek is állhatnak, ezért ebben az életkorban ki kell zárni a fejlődési rendellenességeket – például a hörgőszűkületet vagy porcgyengeséget –, amelyek hasonló tüneteket okozhatnak, mint az asztma. Ebben az életkorban gyakoriak a refluxos tünetek is, az ebből eredő, visszatérő bronchitisz pedig könnyen összetéveszthető az asztmával.

Asztmás tünetek nagyobb gyerekeknél

Nagyobb gyerekeknél már az alábbi panaszok jellemzőbbek:

  • hosszan tartó köhögés, amely légúti betegség esetén súlyosbodik;
  • alvás közben, hideg levegő hatására vagy fizikai terhelésnél – például futkározás, ugrálás közben/után – jelentkező száraz köhögés;
  • zihálás vagy sípoló hang kilégzéskor;
  • nehézlégzés testmozgás közben – a gyermek kapkodva vesz levegőt, és emiatt inkább kerüli a sportolási lehetőségeket;
  • mellkasi szorító érzés;
  • fáradékonyság.

Az asztma tüneteit nehéz elkülöníteni bizonyos légúti fertőzések tüneteitől a bölcsődés vagy óvodás korú gyermekeknél. Néha ráadásul maga a légúti fertőzés hozza elő az asztma tüneteit. A kezdetben enyhe tünetek azonban kezelés nélkül súlyosbodhatnak, ezért mindenképpen orvoshoz kell fordulni, ha a gyermeknél a fent felsorolt panaszok jelentkeznek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hagyományos kezelés és immunterápia

Az asztma kezelésének célja a légutak gyulladásának csökkentése és ezáltal a rohamok megelőzése. Az inhalációs készítmények biztonságosan alkalmazhatóak már csecsemő- és gyermekkorban is, de a terápia beállítása minden esetben személyre szabottan történik. Ehhez szükséges a rendszeres orvosi ellenőrzés – évente legalább 2-3 alkalommal.

A hagyományos terápiák mellett, válogatott esetekben létezik egy oki kezelési lehetőség is: az allergénspecifikus immunterápia, amely képes megváltoztatni az allergiás asztma természetes lefolyását, mivel nemcsak a tünetet kezeli, hanem az immunrendszer működését befolyásolja. Segítségével az asztmás tünetek mérsékelhetőek, és a hagyományos gyógyszerek alkalmazása is jelentősen csökkenthető. A kezelés az elvégzett vizsgálatok és a szakorvos elbírálása alapján, minden esetben személyre szabottan történik. Tünetek esetén fontos szakorvoshoz fordulni a pontos diagnózis és az egyéni kezelési terv meghatározása érdekében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Az ország nagyobb részén borult, párás idő várható. Szitálás, esetleg gyenge eső előfordulhat. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este is döntően 0 és +5 fok közötti értéket mérhetünk. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra