A nyár ezért veszélyes az asztmásokra

Nyáron mindent hajlamosak vagyunk kicsit lazábban venni, ami bizony olyan krónikus betegségek kezelésére is igaz lehet, mint az asztma. Emiatt a nyári időszakban rendszerint megnő a sürgősségi ellátást, kórházi kezelést igénylő asztmás esetek száma.

Hogyan érdemes sportolni a szabadban asztmával? Részletek itt.

A Children's Hospital Colorado orvosai szerint az asztmás gyermeket nevelő szülők többsége pontosan tudja, hogy a felírt gyógyszerelés betartása pollenszezonban még fontosabb, hiszen a levegőben keringő allergének sok asztmásnál okoznak tüneteket, sőt akár asztmás rohamot is kiválthatnak. Néhányan azonban úgy érzik, hogy a vakáció idejére szívesen szabadulnának a napi gyógyszerszedéstől és inhalátorok használatától. "Ilyen esetben pusztán szerencse kérdése, ha a gyerek állapota nem fordul rosszabbra" - hívta fel a figyelmet dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont orvosa. Hozzátette, a felírt gyógyszerelésen csakis a kezelőorvos módosíthat, figyelembe véve a gyermek állapotát, tüneteit és a vizsgálatok eredményét.

Az asztma elleni gyógyszerek használatát nyáron is komolyan kell venni
Azasztmaelleni gyógyszerek használatát nyáron is komolyan kell venni

Teljes élet asztmával

Az asztma krónikus betegség, amely a légutak gyulladásával jár. Ez okozza a betegeknél jelentkező köhögési rohamokat, nehézlégzést, fulladást. A jól beállított kezelés és a rendszeres gyógyszerszedés ezeket a tüneteket kezeli, segítségével az asztmás gyerekeknek sem kell kimaradniuk semmiből, azaz nyugodtan sportolhatnak, táborokba mehetnek, ha az előírtaknak megfelelően használják a gyógyszereiket, inhalátoraikat. Ha azonban ez elmarad vagy rendszertelenné válik, akkor a tünetek visszatérnek, súlyos esetben pedig kórházi kezelést igénylő asztmás roham is jelentkezhet.

Ha jól van, a gyógyszereknek köszönheti

A Children's Hospital Colorado orvosai arra is felhívták a figyelmet, hogy a szülőket könnyen becsaphatja, ha a gyerek hosszabb ideje tünetmentes, emiatt azt hihetik ugyanis, hogy meggyógyult. Végül elkezdik elhagyni, csökkenteni a gyógyszeradagokat, nem egyeztetve a kezelőorvossal, hiszen "ő úgyis csak feleslegesen gyógyszerrel tömné a gyereket".

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Dr. Somogyi Éva hangsúlyozta, hogy az asztmagyógyszerek beállítása mindig személyre szabottan történik, tehát egy gyerek sem szed feleslegesen gyógyszereket, csupán annyit, amennyivel tünetmentessé tehető. Sőt idővel ebben is lehet változás, hiszen a kontrollvizsgálatok alkalmával az adott gyermek állapotától függően lehet csökkenteni vagy szükség esetén növelni is a gyógyszerek dózisát, de mindig csak a kezelőorvos javaslatára és előírása szerint.

Hasznos tanácsok a nyárra:

  • Nyáron még fontosabb a gyógyszerek előírás szerinti szedése, mert ilyenkor megemelkedik az allergének száma a levegőben, sok betegnél pedig a pollenek belélegzése is súlyosbítja a tüneteket. Emellett egy-egy hosszabb, pár napos esőzés sem ritka, az ezzel járó fülledtség, párás levegő szintén légzési panaszokat okozhat. Nagy hőség idején ugyancsak megemelkedhet az asztmás rohamok kockázata.
  • Kisebb gyerek esetében, ha a szülőktől távol tölti a szünidő egy részét, akkor tájékoztassuk a rá felügyelő pedagógusokat, rokonokat a betegségéről, a roham kezdeti tüneteiről és a gyógyszerek szedésének, inhalátorok használatának menetéről.
  • Ma már a gyerekek többségének van okostelefonja, ezt is segítségül hívhatjuk. Léteznek olyan alkalmazások, amelyek naponta a megadott időben figyelmeztetnek a gyógyszerek szedésére.
  • Utazás előtt keressük fel a gyermek kezelőorvosát, és gondoskodjunk arról, hogy a nyaralás idejére legyen nálunk elegendő gyógyszer. A gyógyszerek felírása mellett kérjük az orvos tanácsát azzal kapcsolatban, hogy mire érdemes még figyelni a vakáció alatt!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra