Az asztmásoknak erre is figyelniük kell

Mind a saját, mind a magzatunk egészsége érdekében fontos, hogy ilyenkor a szokásosnál is körültekintőbbek legyünk.

Az asztma komplikációkat okozhat a terhesség alatt, ha nem kezelik megfelelően. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont főorvosa összefoglalta, mire figyeljen a kismama.

Mielőbb konzultálni kell a kezelőorvossal

Az asztma 4 stádiuma: ezek a különbségek - kattintson !

Már a tervezett teherbeesés előtt is érdemes a kezelőorvossal egyeztetni, mert a terhesség kapcsán a gyógyszerek cseréjére lehet szükség. Várandósság esetén a helyileg ható - inhalációs szteroidok és inhalációs, rövid hatású béta-agonista hörgőtágító - készítményeket részesítik előnyben. Ha viszont ezekkel nem sikerül tünetmentességet elérni, akkor indokolt lehet a kombinált inhalációs gyógyszerek rendszeres alkalmazása.

Biztonságosak-e a gyógyszerek a magzat számára?

Ha a belélegzett szteroidtartalmú gyógyszereket kis és közepes dózisban, az utasítások betartása mellett használjuk, akkor nem kell mellékhatásoktól tartani, illetve nem kell attól félni, hogy káros hatás éri a magzatot. Szisztémás - tablettás, injekciós - készítményt tartós tünetes állapot vagy asztmás roham esetén kell beépíteni a kezelésbe, a feltétlenül szükséges ideig.

Van néhány dolog, amire figyelnie kell az asztmás kismamának.
Van néhány dolog, amire figyelnie kell az asztmás kismamának. Fotó: Getty Images

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Szedni kell a felírt gyógyszereket

Sok kismama a mellékhatásoktól tartva inkább nem szedi, vagy csökkenti az orvos által felírt gyógyszermennyiséget. A nem megfelelően kezelt asztma miatt azonban előfordulhat, hogy a magzat nem jut hozzá a fejlődéséhez szükséges oxigénhez, emiatt növekedés- és súlyfejlődés-elmaradás, preeklampszia vagy akár koraszülés is bekövetkezhet.

A súlyos asztmásoknál nagyobb a kockázat

Eltérő, hogy ki hogyan reagál a terhességre: míg egyes asztmás kismamák tünetei javulnak, mások kifejezett rosszabbodásról számolnak be. Utóbbinak a kockázata a közepesen súlyos vagy súlyos asztmás kismamáknál még magasabb, és jellemzően a második trimeszter végén következik be.

Fontos a rendszeres kontroll

Annak érdekében, hogy a magzat oxigénellátottsága megfelelő legyen, és így csökkenthessük a komplikációk esélyét, fontos, hogy a megbeszélt időpontban, de panaszok esetén soron kívül is konzultáljunk a kezelőorvossal. Szükség esetén a gyógyszerek beállítását módosítani lehet a terhesség alatt, hogy a kismama tünetmentes legyen.

Amire még javasolt figyelni

  • A légúti fertőzések miatt is fellángolhat az asztma, így téli időszakban mindenképp kérjük orvosunk tanácsát a védőoltásokkal kapcsolatban.
  • Ha túlzottan stresszelünk, az asztma is rosszabbodhat. Ilyen esetben érdemes stresszcsökkentő foglalkozásokon részt venni.
  • A gyomorégés felerősítheti az asztmás tüneteket. Előfordulhat, hogy valaki már ilyen panaszokkal kezdi a terhességét, de az idő előrehaladtával természetes állapot arefluxmegjelenése. Ha a szokásos praktikák - kis adagokban többszöri étkezés, az ágy fejvégének megemelése - nem segítenek, konzultáljunk gasztroenterológussal a terhesség alatti kezelési lehetőségekről!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható. Északkeleten, északon néhol gyenge csapadék előfordulhat. A légmozgás mérséklődik, gyengül. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra