Harcos vagy fa pózba állás heti pár alkalommal már csökkentheti az asztmás tüneteket és javíthatja az életminőséget.
"Ez drámai, ám nem meglepő" - közölte Dr. Jonathan Field, a New York Orvostudományi Egyetem/Bellevue Orvosi Központ allergológiai és asztma klinikájának igazgatója. "Kisebb kutatások már kimutatták ezt korábban is, de nem hiszem, hogy bármelyikük is ilyen standardizált skálát alkalmazott volna."
Bidwellnek, a Syracuse Egyetem mozgástudományi intézet doktorátus hallgatójának személyi edzőként megsérült a háta. "A jógát választottam a műtét helyett, és meggyógyított."
Miközben a korábbi vizsgálatok pozitívak voltak, a legtöbb esetbeb a szigorú és gyakori - például 10 napig napi kettő - jógaórákat követő azonnali fiziológiai válaszokat nézték. Ez Bidwell szerint nehezen megvalósítható. "A 10 héten át heti 3 jógaóra sokkal reálisabbnak tűnik."
Bidwell és társszerzői, akik közül egy orvos, véletlenszerűen kiválasztott 20 személyt 20-65 év között, hogy hetente két és fél órát Hatha jógát gyakoroljon, vagy csatlakozzon egy (nem jógázó) kontroll csoporthoz, 10 héten át.
Az eredmények egy kérdőív alapján születtek, mely felmérte a tünetek gyakoriságát és súlyosságát, a légszomjjal járó aktivitásokat, valamint a szociális és pszichológiai működést. "Egy percig tartjuk meg a pózokat és a mély lélegzetvételre koncentrálunk, ami fontos az asztmások számára" - magyarázta Bidwell, aki szintén jóga oktató.
A szívfrekvencia változékonyságát, az oxigénfogyasztást és a ventillációt is mérték az önkénteseken, miközben feladatot végeztek.
Összességében a jógázó résztvevők majdnem 43 százalékos javulást mutattak. Nem volt vagy csak kevés különbség volt a csoportok között szívfrekvencia változékonyság, oxigénfogyasztás vagy ventilláció terén.
"A jógának nincs különösebb hátránya, kivéve a nagyobb ortopédiai problémákat" - közölte Bidwell, aki minden asztmásnak javasolja a jóga elkezdését megfelelő útmutatást követően. "A jóga fokozza a légzés feletti kontroll képességét, és segítségével korábban felismerhetjük a légzészavart, így hamarabb kezelhető" - közölte Field.
"Emellett felismerték, hogy a mély légzés az atlétáknál - úszóknál vagy futóknál - valójában javítja az asztmát. Ha nagyobb a tüdő funkcionális használata, az védő tényező az asztmában" - tette hozzá Field, aki szerint jó lenne nagyobb léptékű felmérést is végezni a témában.
Animáció: HáziPatika.com