Mi a fájdalom szerepe?

Lehet éles vagy tompa, múló vagy hosszan tartó, hasogató és nyilalló, szúró, lüktető, feszítő, nyomó, viszkető, szorító - egy biztos: a legtöbb ember találkozik élete során valamiféle fájdalommal. Ez kellemetlen érzés, sőt biztosak vagyunk abban, hogy szíve szerint mindenki inkább lemondana erről. De a fájdalom mégis jelen van az életünkben. Miért fontos, hogy érezzük?

A fájdalom - bár elsőre ez a kijelentés furcsán hangozhat - hasznos lehet, hiszen segít megóvni szervezetünket a nagyobb bajtól. Például ha olyan behatást jelez, amely szövetkárosodást okozhat - ha veszélyes vagy ártalmas dolog történik velünk (mondjuk baleset ér bennünket, vagy megfogunk egy forró tányért) -, vagy ha olyan betegségekre hívja fel a figyelmet, amelyekkel mielőbb orvoshoz kell fordulnunk. Ha ez elmarad, mert valaki nem érzi a fájdalmat vagy nem törődik vele (csak ha már nagyon rossz a helyzet), bizonyos belső szerveket érintő betegségek esetén akár halálhoz is vezethet.

fájdalom, sérülés, baleset

Hogyan érzékeli testünk a fájdalmat?

A fájdalom megértéséhez ismernünk kell az érzékelés élettanát. Környezetünk ingereit receptoraink veszik fel, melyek az ingereket miniatűr elektromos jelekké alakítják át, majd a központi idegrendszer felé továbbítják.

A gerinces emlősök, köztük az ember testében háromféle testérzést és az ezek érzékelésére szolgáló receptorok csoportjait különíthetjük el. Ezek a mechanikai érzetek, a hőérzés, valamint a fájdalom (nociceptív ingerület). Ezeket többféle, úgynevezett szomatoszenzoros receptor érzékeli.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

19 szörnyű kín, melyeket az ellenségünknek sem kívánnánk! Ha belerúgunk az ágy lábába, legóra lépünk vagy elvágjuk az ujjunkat, sokszor érezzük úgy, hogy a kínok kínját kell átélnünk. Ezek a fájdalmak viszont messze állnak a legnagyobbaktól - a brit Országos Egészségügyi Szolgálat (NHS) ezeket gyűjtötte össze: a legkínzóbb fájdalmakat, amelyeket egy ember élete során átélhet.

A fájdalomérzés célja, hogy központi idegrendszerünk minél hamarabb megtudja, hogy az adott inger károsító hatású-e. Azaz amikor szögbe lépünk, az agyat elsősorban nem az érdekli, hogy a szög forró-e vagy jéghideg, kicsi-e vagy óriási, hanem hogy komoly sérülést okoz, ezért gyorsan fel kell kapnunk a lábunkat.

Ebből a szempontból fájdalomérzetünk bár kellemetlen, mégis rendkívül hasznos, ha az érzékelését követően olyan válasz reakció születik, mely megszünteti a károsító hatást, azaz esetünkben felkapjuk sérült lábunkat.

A fájdalom érzékelését befolyásoló tényezők

A fájdalomérzet megjelenését persze több dolog is befolyásolhatja: egészségi- és elmeállapotunk, életkorunk, múltbeli tapasztalataink vagy a fájdalomra való felkészültségünk. Ezen kívül a baleseteknél, komolyabb sérüléseknél jelentkező adrenalinszint-emelkedésből kifolyólag is késleltetve érezzük a fájdalmat. Az adrenalin egyfajta "belsőleg adagolt fájdalomcsillapító": testünk így gondoskodik arról, hogy az igazán nagy fájdalmakat ne érezzük azonnal - hatása viszont csak ideiglenes.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható kevés napsütéssel, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet, arrafelé több napsütésre számíthatunk. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 12 fok között valószínű. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra