A legújabb kutatás azt mutatja, hogy az influenza elleni védőoltás csökkentheti a súlyos szívpanaszok, például a szívroham vagy a váratlan mellkasi fájdalom kockázatát, különösen azoknál, akik a közelmúltban tapasztaltak ilyen kardiológiai komplikációkat.
A influenza elleni védőoltást , a második placebo oltást, a harmadik pedig semmit sem kapott. A résztvevők körülbelül egyharmada tapasztalt korábban szív-érrendszeri panaszokat.
Töltse ki tesztünket, és könnyedén kiderítheti, hogy tünetei alapján nátha vagy influenza terítette-e le! Az eredmények azt mutatták, hogy az influenzaoltást kapott személyek közül kilencvenöten, vagyis 2,9 százalék tapasztalt súlyos szív-érrendszeri panaszt az egyéves időszakban, míg a placebo vagy semmilyen kezelést sem kapott csoportokban 151 ember, azaz 4,7 százalék tapasztalt súlyos szív-érrendszeri panaszt . Ez átszámítva annyit jelent, hogy az influenzaoltást kapottak körében minden 58. ember esetében akadályoztak meg egy súlyos szív-érrendszeri panaszt.
Az influenzafertőzés az artériában lerakódott plakk felszakadását, a szívizom gyulladását , szívritmuszavart és egyéb problémákat okozhat, amelyek a szív károsodásához vezethetnek. Éppen ezért a torontói kutatók szerint az influenza elleni védőoltás egyszerű, évente egyszer alkalmazott védekező kezelést jelenthet a szív-érrendszeri események számának csökkentése érdekében.
5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről
Hosszú évek tapasztalata alapján a világ népességének hozzávetőleg 10 százaléka betegszik meg évente influenzafertőzés következtében. Kiemelten veszélyeztetettek az idősek, a krónikus betegek, a várandós kismamák és a várandósságra készülők, a hat hónaposnál idősebb gyermekek, valamint mindenki, aki nagyobb közösségben él, dolgozik (iskola, óvoda, szociális otthon stb.).
Az influenzáról Az őszi-téli időszakban a zárt közösségekben menetrendszerűen beköszöntő légúti megbetegedésekért az egyes baktériumokon kívül 5 víruscsalád mintegy 175 tagja felelős. Köztük az influenzavírusok a köhögéskor, tüsszögéskor és beszéd alatt keletkező légúti váladékcseppecskék révén, cseppfertőzéssel terjednek. Az influenzafertőzések azonban a terjedés gyorsasága tekintetében általában eltérnek az egyéb légúti fertőzésektől. Közösségek tagjainak többsége egyik napról a másikra eshet ágynak az influenza következtében. Az influenza kezdeti tünetei közül a hurutos tünetek hiányozna: jellemző rá a hirtelen kezdet, a magas láz, az erős levertség és az izomfájdalmak. Általában 1-2 hét alatt magától gyógyul, a lábadozás azonban elhúzódó lehet. Szövődményei súlyosak lehetnek, ezért elengedhetetlen a globális felkészülés a szezon előtt.
Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.