A fürge ujjak megzavarnak?

Az érintőképernyők használatával rengeteget mozgatjuk az ujjainkat, elsősorban a hüvelykujjunkat. Ez az újfajta aktivitás megváltoztatja a mozgásérzékelésért felelős agyterület működését - derült ki egy kutatásból.

Az ujjaink talán sohasem voltak annyira aktívak, mint manapság, amikor mind többen használunk nap mint nap érintőképernyős okostelefonokat. Miközben e-maileket, üzeneteket írunk, böngészünk az interneten vagy játszunk, nem is tudatosul bennünk, hogy az ujjaink mennyivel többet mozognak, mint korábban. Most egy kísérlet azt mutatta ki, hogy az ujjainknak ez a fajta új aktivitása az agyunkban is befolyásolja a szenzomotoros ingerek feldolgozását – számolt be a kutatásról a Medical News Today.

Okostelefon? Súlyosan veszélyezteti az egészséget! Komoly mellékhatásai lehetnek a használatának. Olvassa el cikkünket a témában! „A szomatoszenzoros kéregben, az agynak annak a területén, amely a tapintási és a vizuális érzékelésért, illetve a mozgástervezésért felelős, minden egyes testrésznek megvan a maga külön kis területe, amelyben az adott testrészből érkező szenzomotoros ingerek feldolgozódnak” – magyarázza Arko Ghosh, a zürichi egyetem munkatársa, a kutatás vezetője. Korábbi vizsgálatokból már kiderült, hogy a szomatoszenzoros kéreg bizonyos területei megváltoznak, megváltoztathatók valamilyen tevékenység révén: például az ujjak mozgásának feldolgozásáért felelős terület nagyobb azoknál a személyeknél, akik hegedülnek, mint azoknál, akik nem. Ez adta az ötletet Ghoshéknak: a feltevésük az volt, hogy az érintőképernyős mobilok mind gyakoribb használata átalakítja az agyban az ujjak mozgásának a feldolgozásáért felelős területet.

Az érintőképernyők használatával rengeteget mozgatjuk a hüvelykujjunkat, ez az újfajta aktivitás megváltoztatja a mozgásérzékelésért felelős agyterület működését

Hogy ezt a feltevést teszteljék, kísérletükben 37 jobbkezes személyt vizsgáltak meg EEG-vel. A kísérleti alanyok közül 26-an érintőképernyős mobiltelefont használtak, 11-en pedig hagyományos, nyomógombosat. Az agykérgi működéseiket 62 elektróda segítségével rögzítették egy EEG-vizsgálat keretében. Feltevésük igazolódott: azoknál a résztvevőknél, akik érintőképernyős okostelefont használnak, a szenzomotoros kéregben nagyobb aktivitást rögzítettek, mint a hagyományos mobilokat használók esetében. Ráadásul minél több időt töltött az illető a mobilja nyomogatásával, annál nagyobb volt ez az aktivitás – elsősorban a hüvelykujj mozgását feldolgozó területen.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

„Úgy tűnik tehát, hogy az érintőképernyők kezelése átalakítja a szenzoros ingerek feldolgozását az ujjakért felelős agyterületen. Az ilyen érintőképernyős mobileszközök használatának terjedésével pedig arra számíthatunk, hogy az agyunknak ez a területe folyamatos átalakuláson megy majd át” – magyarázták a kutatók az eredményeiket. A hegedűn játszókkal végzett kísérlethez képest új eredmény, hogy míg a hegedülés esetében számít, hogy milyen életkorban kezdte el az illető, az érintőképernyőknél a használat kezdete nem látszik fontos tényezőnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható kevés napsütéssel, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet, arrafelé több napsütésre számíthatunk. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 12 fok között valószínű. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra