A Kelet-Angliai Egyetem kutatói a szaklapban közzétett tanulmányukban arról számoltak be, hogy a rágcsálókon végzett kísérletben kimutatták: az úgynevezett tanicita sejtek olyan idegsejteket hoznak létre, amelyek kifejezetten az étvágyat szabályozzák. A kutatók szerint ez azt is bizonyítja, hogy az étvágy nem állandósul születéskor. Eddig ugyanis úgy vélték, hogy az étvágy szabályozásával kapcsolatos agysejtek teljes egészében az embrionális fejlődés szakaszában jönnek létre az anyaméhben, ezért később nem változnak.
A Kelet-Angliai Egyetem kutatói által a fiatal és felnőtt rágcsálókban felfedezett tanicita sejtek azonban az őssejtekhez hasonlóan működnek, ami arra utal, hogy az étvágy módosítható. A kutatók részletesen vizsgálták a hipotalamuszt, mely agyi terület az alvás, az energiafelhasználás, az étvágy , a szomjúság és más létfontosságú biológiai működésekért felelős. Az étvágyat szabályozó idegsejteket úgynevezett genetikai sorstérképezési módszerrel tanulmányozták, és kimutatták, hogy bizonyos sejtek idegsejteket adnak az egerek étvágyszabályozó "agyi áramköréhez" a születés után is, még felnőttkorban is.
A kutatást vezető dr. Mohammad Hajihosseini elmondta, hogy a felfedezés a remények szerint állandó megoldást hozhat az elhízás kezelésében, bár a mostani eredmények emberekre való gyakorlati átültetéséhez még akár 5-10 évre is szükség lehet.
"Kutatásunk bebizonyította, hogy az étvágyat szabályozó idegi áramkör számszerűleg nem fix, hanem az idegsejtek számát valószínűleg manipulálni lehet a táplálkozási zavarok kezelése érdekében. A következő lépésben a gének és sejtfolyamatok azon csoportjait kell meghatároznunk, amelyek a tanicita sejtek viselkedését és működését szabályozzák" - összegezte az eredményeket dr. Hajihosseini.