Hová tűnnek az emlékeink?

Egy új, az agy működését vizsgáló tanulmány bemutatja, hogy mi történik az idő múlása során az emlékezetünkkel. A tanulmány a The Journal of Neuroscience január 28-i számában jelent meg, és megmutatja, hogy az agy különböző részei miként vesznek részt az újabb és régebbi események felidézésében.

Az eredmények alátámasztják a korábbi tanulmányokat, melyeket olyan memóriazavarral küzdő betegeken végeztek, akiknek az agykárosodás a hippokampuszra korlátozódott. Ezek a betegek nem képesek új információkat megjegyezni, illetve felidézni a balesetet közvetlenül megelőző eseményeket. A korábbi eseményekre azonban emlékeznek, melyek valószínűleg az agy más területeinek működéséhez kapcsolódnak, különösen a kéreghez.

"Már régóta ismeretes, hogy a régebbi emlékek sokkal ellenállóbbak a hippokampusz sérüléseinek, mint az újabbak. Az elképzelések szerint ez arra a tényre utal, hogy minél régebbi egy emlék, annál kevesebb szerepet játszik benne a hippokampusz" - mondta Russel Poldrack, a Los Angelesi California Egyetem memóriaszakértője, aki a tanulmányban nem működött közre. "Nemrég vitatták, hogy a hippokampusz szerepe egyáltalán megszűnik-e, még a régi emlékek esetében is" - tette hozzá Poldrack.

A vita kapcsán Christine Smith és Larry Squire PhD hallgatók a California Egyetemről és a San Diego VA Klinikai Központból kísérletük résztvevőit vizsgálták, miközben azok az elmúlt 30 év híreiről szóló 160 kérdést válaszoltak meg. A hippokampusz és a hozzá kapcsolódó agyi területek akkor voltak a legaktívabbak, mikor a közelmúlt eseményeit kellett felidézniük. Az aktivitás fokról fokra csökkent, ahogy az 1-12 éves eseményeket idézték fel. A 13-30 évvel ezelőtti emlékeknél pedig már egészen alacsony szintre süllyedt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ezzel ellentétben Smith és Squire a frontális, halántéki és fali kéreg ellentétes irányú aktivitását fedezték fel. Ezeken az agyi területeken, melyek az agy felületén találhatók, az aktivitás növekedett, ahogy egyre régebbi eseményeket kellett felidézni. "Az eredmények alátámasztják az elképzelést, hogy ezek a kérgi részek raktározzák a régi emlékeket" - mondta Smith. Kutatók felfedezték, hogy az agyi aktivitás nincs kapcsolatban az emlékek gazdagságával vagy a tesztben szereplő hírekhez kapcsolódó személyes emlékekhez.

"Ez a legjobb bizonyíték, mely alátámasztja a régi nézetet arról, miként válnak állandóvá az emlékek" - mondta Howard Eichenbaum, a Bostoni Egyetem memóriaszakértője, aki nem vett részt a tanulmányban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra