A kínai gyógynövények hatékonyabbak lehetnek a menstruációs görcsök csillapításában, mint a gyógyszerek, az akupunktúra vagy a meleg borogatás - derült ki egy csaknem 3500 nő részvételével végzett nemzetközi kutatásból.
Ausztráliai kutatók szerint a természetes hatóanyagok nem csak a fájdalom enyhítésére képesek, hanem három hónapra a görcsös panaszok visszatérését is megakadályozták - olvasható a Cochrane Library orvosi szaklapban megjelent tanulmányban.
"Az összes hatékonyságot vizsgáló módszer a kínai gyógynövények elsöprő fölényét erősítette meg a placebóhoz, a kezelés mellőzéséhez, a nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerekhez (NSAID), a szájon át szedhető fogamzásgátló készítményekhez, az akupunktúrához és a melegvizes palackokkal végzett borogatáshoz képest" - közölte Csu Hsziao-su (Zhu Xiaoshu), a Nyugat-Sydney Egyetem gyógyszereket helyettesítő szerekkel foglalkozó kutatóközpontjának munkatársa.
A kutatás során 39 kísérletet végeztek, ebből 36-ot Kínában, egyet-egyet pedig Tajvanon, Japánban és Hollandiában. Az egyik 36 személyes vizsgálati csoportban a résztvevők 53 százaléka enyhébb panaszokról számolt be, miután fájdalmaik csillapítására gyógynövényeket kaptak, míg a placebót szedett csoportban ez az arány 26 százalék volt.
A menstruációs görcsök a szülőképes korú, felnőtt nők 50 százalékát érintik, a tizenéves lányoknak pedig 60-85 százalékát. Bár a görcsök okai még mindig viták tárgyát képezik, feltételezések szerint a tünetek a petefészek hormonháztartásának egyensúlyhiányával függnek össze.
A kínai gyógynövényeket évszázadok óta használják a tünetek kezelésére, és a mai nők is egyre szívesebben vesznek igénybe gyógyszermentes terápiákat.