Ötször nagyobb eséllyel kerültek szembe a törvénnyel azok a fiatal felnőtt férfiak, akik már az anyaméhben, illetve kisgyermekkorukban nagy ólomterhelésnek voltak kitéve - derült ki egy amerikai kutatásból.
A Cincinnati Egyetem kutatói 1979. és 1984. között a vér ólomtartalmát mérték terhes nőkben, akik az ólomszennyezett környezetről híres szegény városi környékeken élnek. Ezután gyermekeik vérének ólomszintjét is mérték születésüktől hat és fél éves korukig. Évekkel később, amikor a megfigyelt csoportba tartozó gyermekek elérték a 19 és 24 év közötti életkort, a kutatók közülük 250 személy rendőrségi adatait is megvizsgálták. Több mint a felük - 55 százalékuk - került letartóztatásba legalább egyszer, és a fiatal férfiak közel ötször nagyobb valószínűséggel kerültek letartóztatásba, mint a fiatal nők - áll a tanulmányban.
Korábbi kutatások azt mutatták, hogy a fejlődő férfi központi idegrendszer "sebezhetőbb, mint a nőké a káros környezeti behatásokra, ami később viselkedési problémákhoz vezet" - állítják a kutatók. "A mintánkban összesen 800 letartóztatásra bukkantunk" - írják beszámolójukban.
"A relatív kockázat (az összefüggést erősségét mérő mutató) az összes letartóztatás tekintetében a vér ólomszintjének minden öt mikrogramm/deciliteres növekedésével emelkedett" - állítja a tanulmány, ami alapján a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy "a születés előtti és a gyermekkori vérólom koncentráció előrejelzi a felnőttkori letartóztatásokat."
Minél magasabb a prenatális illetve a hatéves kori vérólom szint, annál magasabb a letartóztatások száma is. Sőt, minél nagyobb az átlagos gyerekkori vérólom szint, annál magasabb az erőszakos bűncselekményekért foganatosított letartóztatások száma.
"Úgy tűnik, a gyerekkori ólombehatás az embereket nagyobb kockázatnak teszi ki a későbbi bűnelkövetői magatartás magasabb valószínűségével összefüggő sokszoros alap idegi-viselkedési deficitek tekintetében" - állítják a kutatók.
Egy tavaly közzétett tanulmány arra az eredményre jutott, hogy a bűnelkövetés aránya kilenc országban csökkent, miután az 1970-es években száműzték a benzinből és a festékekből az ólmot.
Copyright AFP [2008] / Translation Medipress