Egy nemzetközi orvoscsapatnak sikerült felnőtt egér hasnyálmirigyéből őssejteket elkülönítenie. Ez áttörést hozhat a fiatalkorú vagy 1-es típusú cukorbetegség gyógyításában. A kutatás eredményeiről a Cell című amerikai tudományos magazin számolt be pénteken.
A szakemberek remélik, hogy hasnyálmirigyben található őssejteket át tudják alakítani olyan béta sejtekre, amelyek a szervezet cukorszintjét szabályozó inzulint termelik. Az 1-es típusú, vagyis veleszületett cukorbajnál elpusztulnak az inzulint termelő béta sejtek.
A kutatók meglepődtek, hogy a felnőtt egerek hasnyálmirigyében talált őssejtek alig különböznek az embrionális őssejtektől.
Őssejteknek a még differenciálatlan sejteket nevezik, amelyekből később a különféle specializálódott szövetek, szervek sejtjei kialakulnak. Az embrió őssejtjeiből bármilyen szerv szövetei kialakulhatnak, a felnőttkori őssejtek a szervezet regenerálódásában, a sérülések gyógyulásában játszanak szerepet.
A kutatók felhívják a figyelmet, hogy az egereken tett felfedezéstől még nagyon sok időnek kell eltelnie, mire gyógymódot dolgoznak ki az emberi cukorbajra.
(FH)