Felnőtt őssejtek szembetegség gyógyítására

A Navarrai Egyetem (Spanyolország) kutatói új módszert dolgoztak ki, melynek során sikerült felnőtt őssejtekből szaruhártya sejteket létrehozni. A sejtek kísérleti nyulaknál alkalmasnak bizonyultak a károsodott szaruhártya átlátszóságának visszaállítására.

Ana Fernandez Hortelano, a kutatás vezetője elmondta: céljuk a különféle eredetű szaruhártya betegségek, például sérülések vagy a herpeszvírus által okozott homály kezelésére alkalmas módszer kidolgozása volt.

A szaruhártya - a szem elülső, kerek, átlátszó része - rendelkezik egy vékony sejtréteggel, az ún. epithel sejtekkel, amelyek a szaruhártya átlátszóságának fenntartásáért felelősek. Amennyiben ezek a sejtek károsodnak, a szaruhártya elhomályosodik, és a fény nem tud a szem belsejébe jutni, ami lehetetlenné teszi a látást. Az epithel sejtek működési elégtelenségéhez többféle ok is vezethet, amelyek közül egyeseket csak szaruhártya-átültetéssel lehet orvosolni, de létezik olyan betegség is, amelynél az újonnan beültetett szaruhártya is rövid időn belül elveszíti átlátszóságát.

Az új eljárás teszteléséhez egyik oldali szemükön sérült, homályos szaruhártyával rendelkező nyulakat használtak. Először a kísérleti állatok másik oldali, egészséges szeméből nyertek őssejteket, majd egy speciális, több lépcsős folyamat során tenyésztették és szaporították a sejteket. Utóbbira azért volt szükség, mert az állatok egészséges szeméből egy egészen apró metszéssel nagyon kis mennyiségű szövetet távolítottak el, hogy a szem épségét ne veszélyeztessék, azonban a másik oldali szem kezeléséhez az így nyerhetőnél nagyobb mennyiségben volt szükség őssejtekre. Az őssejteket először egy speciális műanyag lemezen szaporították, majd az ún. amnionhártyán tenyésztették tovább. (Ez a vékony hártya alkotja az emlős állatok magzatát körülvevő védőburkot; az amnionhártya laboratóriumi körülmények között különösen alkalmasnak bizonyult az átültetésre alkalmas sejtek létrehozására.)

Az új tenyésztési eljárás további előnye, hogy a kinyert sejtek beültetés előtt is vizsgálhatók, majd a minőség és az életképesség alapján válogathatók. A megfelelőnek ítélt sejteket a sérült szaruhártya széli részébe ültették be, amelyek itt képesek voltak megtapadni, és a szaruhártya átlátszóságáért felelős, egészséges epithel sejteket létrehozni. A 70 kezelt állat 60%-ánál sikerült megszüntetni a homályt.

Dr. Heksch Katalin

[origo]

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

(2007.08.30. 10:37)

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: +1 °C

Nagyrészt erősen felhős lesz az ég, általában csak rövidebb időszakokra bújik elő a nap. Zápor, hózápor főként a nap második felében több helyen is várható - helyenként kifehéredhet a táj. Az északnyugati szelet főként a Dunántúlon nagy területen erős lökések kísérik, a magasabban fekvő helyeken és záporok környezetében viharos széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 5 és 9 fok között várható, de a kevésbé szeles északkeleti tájakon akár több fokkal hidegebb maradhat az idő. Napközben egy hidegfront érkezik, jelentős lehűlést azonban ez sem hoz majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra