Andrew French és kollégái a kaliforniai Stemagen Corporation-nél megcsinálták azt, amiről négy éve egy dél-koreai kutató Woo Suk Hwang csak blöffölt: egy testsejtből képesek voltak egy emberi embriót klónozni. A mostani siker elvezethet a méretre szabott embrionális őssejtek készítéséhez.
A kutatási eredményről a Stem Cells című lapban számoltak be. Korábban egy német őssejtkutató Miodrag Stojkovic 2005-ben már klónozott emberi embriót, de nem bőrsejtből, hanem egy embrionális őssejtet használt a kísérlethez. "Ez egy mérföldkő, mert első alkalommal bizonyosodott be, hogy felnőtt ember sejtjéből elő lehet állítani embriót" - nyilatkozta Stojkovic a Spiegel Online-nak.
Az amerikai kutatók a kísérletekhez 29 petesejtet használtak, amit önkéntes donoroktól kaptak. A három nő 20-24 év közötti, és ingyenesen bocsátotta a sejteket a kutatók rendelkezésére. A tudósok eltávolították a sejtmagokat és helyükre egy férfi bőrsejtjének DNS-ét tették. Öt petesejtből keletkeztek ún. blasztociták, amelyek az embrió egy fejlődési stádiumát jelentik és kevesebb, mint 70 sejtből állnak. Egy blasztocitánál minden kétséget kizáróan sikerült bizonyítani a sikeres klónozást, - a DNS analízis kimutatta, hogy a blasztocita genetikailag azonos volt a bőrsejttel. French és kollégái a kísérletek során a klasszikus technikát alkalmazták, és ugyanazt a metódust követték, mint a többi labor. Ennek ellenére nekik sikerült, ami Jürgen Hescheler, a kölni egyetem kutatója szerint azzal függhet össze, hogy a petesejtek frissek voltak, azt követően, hogy a donoroktól levették őket, két órán belül megtörtént a DNS beültetése.
Még mindig hiányzik viszont a terápiás klónozás utolsó fázisa:az, hogy embrionális őssejtet nyerjenek a klónozott embrióból. Az orvosok nagy reményeket fűznek az őssejtekhez, mert úgy vélik, hogy a cukorbetegségtől a Parkinson kórig egyszerűen újjá lehet alkotni velük az elpusztult emberi szövetet. Ez teljesen új helyzetet teremtene a gyógyászatban: a szimptómák kezelése helyett valóban gyógyítani lehetne a betegségeket.