A remények szerint az idegi őssejtekkel számos idegrendszeri betegséget lehet kezelni a jövőben: pótolhatják a betegség vagy sérülés miatt kiesett sejteket, illetve javíthatják a szervezet saját regenerációs folyamatait. Lehet azonban egy másféle felhasználási módjuk is: rákellenes hatóanyagok bejuttatása tumorsejtekbe.
Riccardo Fodde (Erasmus Medical Center, Hollandia) és munkatársai a PLoS Medicine c. orvosi folyóiratban arról számoltak be a közelmúltban, hogy egerekkel végzett kísérleteik során daganatterápiás szereket tudtak bejuttatni áttétképző tumorsejtekbe, idegi őssejtek segítségével. A kezelés hatására az emberi agydaganat modellezésére szolgáló állatokban eltűntek az áttétek.
Az őssejtek, köztük az idegi őssejtek egyik legjellegzetesebb tulajdonsága, hogy bejuttatásuk után a "problémás" helyek felé mozognak. A kísérlet során az idegi őssejtek szelektíven a tumorsejtek felé mozogtak, és egy genetikai módosítás hatására egy olyan anyagot termeltek, amely egy rákellenes hatóanyagot aktivált.
Őssejtek a gyógyászatban, a köldökzsinórvér-őssejtek fontossága
A kutatók világszerte egyre nagyobb lendülettel vizsgálják azokat a folyamatokat, amelyek meghatározzák az őssejtek szaporodását és fejlődését. Az egyik végső cél az, hogy a szervezeten kívül lehessen előállítani olyan sejteket, szöveteket vagy akár szerveket, amelyekre egy adott betegnek éppen szüksége van, majd ezeket a betegbe transzplantálva regenerálni lehessen a sérült szövetet, szervet, életműködést.
A regenerációs medicinának nevezett terület másik lehetősége, ha magukat az őssejteket juttatják be a beteg szervezetbe. Ezek az őssejtek lehetnek saját és más szervezetből származó őssejtek is. Néhány betegség esetében már a nyugati világban is megkezdődtek a klinikai vizsgálatok e tekintetben, azaz már embereken próbálják az eljárást. Fontos, hogy ezekben az esetekben egyelőre csak szöveti (nem embrionális) őssejteket alkalmaznak.
A szöveti őssejtek egyik fontos forrása a köldökzsinórvér. Ezek kinyerését nem kísérik olyan etikai aggályok, amilyenek az embrionális őssejteknél jellemzőek. Ugyanakkor még sokkal "rugalmasabbak" a felnőtt szervezetben lévő őssejteknél. Mindezek miatt a jövő gyógyászatának alapvető bázisát jelenthetik, de az őssejttranszplantáció forrásaként ma is egyre szélesebb körben alkalmazzák őket, főleg különböző vérképző- és immunrendszeri betegségek kezelésében.
[origo]