Szegedi egészségügy: szakadhat a babaruha?

Úgy döntöttek, még nem döntenek - a polgármester felkészül az egyetemtől független pályázásra is.

A várakozásokkal ellentétben hétfőn sem született döntés a szegedi egészségügyi integrációról, a Szegedi Tudományegyetem szenátusa levette napirendről a szavazást, arról a testület az augusztus 27-i ülésén voksol - közölte Szabó Gábor , az egyetem rektora a hétfő délutáni szenátusi gyűlést követő sajtótájékoztatón.

Amint arról beszámoltunk, egy héttel ezelőtt 21 igen és 21 nem szavazatot kapott az integráció, hárman pedig tartózkodtak, így az ügyrend értelmében a szenátus nem támogatta azt, hogy az egyetem szerződést kössön az önkormányzattal a városi kórház és szakrendelő átvételéről. A rektor még aznap este közleményt adott ki arról, hogy egy hét elteltével újra javasolja a kérdés napirendre tűzését, hogy "egyértelműbb állásfoglalás" szülessen.

A mostani halasztó határozatot a rektor az elmúlt héten az orvoscentrum helyett életre hívott klinikai központ új menedzsmentjével, valamint azzal indokolta: várnak arra, hogy a kormányzat felülvizsgálja az egészségügyi reformot, s a finanszírozást.

- Időre van szükség ahhoz, hogy a szenátus felelős döntést hozhasson az integrációról. A szenátus érzi a felelősségét a kérdésben, s biztos abban, hogy a betegellátás jövője csak integrált egészségügyi szolgáltatás révén képzelhető el. A szenátus abban bízik, hogy augusztus végéig olyan változások történnek, amelyek biztosítékot jelentenek arra, hogy az egyetem költségvetése stabil marad. Az egyetem 90 napig fenntartja az ajánlatát, amit az önkormányzatnak tett az integrációra - fogalmazott Szabó Gábor.

Hétfőn délután egyébként érdekes közjátékként hatott, hogy amíg a sajtó képviselőinek korábban a második emeleti aulában lehetett várakozni, ez alkalommal a hivatal lépcsőházának földszintjére száműzték a szenátus zárt ülésének végére meghirdetett sajtótájékoztatóra várakozó újságírókat. Ezt azzal indokolták: ezzel is biztosítani akarták az ülés zavartalanságát. (Korábban csak azt a folyosószakaszt zárták le, ahol az ülésezés folyt.) Más kérdés: az újságírók szeparálásával nem értek célt, mert az ülés végére a kiszivárogtatások révén már mindenki tisztában volt a döntéssel, amelyre a rektori sajtótájékoztató kezdetére a városi politikusok már reagáltak is.

Ványai Éva , az önkormányzat egészségügyi bizottságának MDF-es elnöke a Weborvostól értesült a szenátus döntéséről. Azt mondta: az integráció a kulcsa a szegedi egészségügy hosszú távú, egységes fejlődésének, ezért bízik abban, hogy a szenátus a nyár végén mégiscsak támogató határozatot hoz. Hozzátette: mivel az önkormányzat szeptemberi közgyűlésén veszi újra napirendre az integráció jóváhagyását, jogilag nincs elkésve az egyetem. (Ha a szenátus az egy héttel ezelőtt, július 2-án jóváhagyta volna az egyesítést, már múlt csütörtökön szavaztak volna a városatyák is, ám az akkori egyetemi döntés következtében a polgármester levette napirendről a kérdést.)

Oláh János , a Fidesz szegedi frakcióvezetője ugyancsak portálunktól értesült a halasztásról. Megkeresésünkre azt mondta: bölcs döntést hozott a szenátus azzal, hogy egy héttel az elutasító határozatot követően nem hagyta - mint fogalmazott - ráerőszakolni a városvezetés politikai akaratát az egyetemre. Hozzátette: bár az integrációra szükség van, annak jelenleg tervezett formáját nem támogatják.

Botka László szocialista polgármester, országgyűlési képviselő a Weborvosnak úgy nyilatkozott: nem érti az egyetemi vezetők hozzáállását.

- Az integráció tervezett időpontja október 1-je, ez azért is fontos, mert az Európai Unió októberben kiírja első pályázatait, amelyekre Szeged stratégiai fejlesztési tervének megfelelően adnánk be az előkészített pályázatainkat a biopolisz programra, s a Tisza partján felépítendő klinikai központra. Mindehhez azonban szükség van az ellátás egységesítésére és racionalizálására. Szegednek nincs más terve, egy nyár végi esetleges elutasítást követően már esélyünk sem lenne felkészülni a pályázatokra. Ezért már holnaptól gőzerővel elkezdünk készülni arra, hogy ha nemet mond az egyetem, akkor a város önállóan adja be a pályázatait, s az egyetem számára általunk felajánlott, részben az operatív programok révén érkező közel 2 milliárd forintnyi városi fejlesztési forrást nem az egyetemmel közös projektre, hanem önálló beruházásokra fordítjuk - fogalmazott a politikus.

- Ha nem sikerül közösen pályázni a klinikai tömb megépítésére és az ahhoz kapcsolódó infrastrukturális fejlesztésekre, azt fogjuk tenni, amit eddig csináltunk. Nem új minőséget alkotunk, hanem kisebb beruházásokat helyezünk előtérbe. Felelős városvezetőként fel kell készülnünk a nemleges válaszra is, ám ez esetben a szegediekben tudatosulni fog kiknek a felelőssége az, ha ez a meghatározó beruházás kútba esik - fogalmazott a polgármester.

Szabó Gábor rektor ugyanerről a kérdésről újságírói kérdésre válaszolva azt mondta: nem tud arról, hogy az integráció feltétele lenne a biopolisz projekt teljesülésének. "A szenátus egy autonóm döntéshozó testület. Az integrációnak szakszerűnek és hatékonynak kell lennie, s a rendelkezésre álló forrásoktól függetlenül azt kell szolgálnia, hogy a betegellátás legyen biztonságos és kerüljön egy kézbe. Az uniónak benyújtandó pályázatok készen állnak: amikor megjelenik a pályázati kiírás, csak aktualizálni kell azokat. Ha holnap megjelenik az egészségügyi megaprojektre a pályázati kiírás, holnapután be tudjuk adni a pályázatunkat. Az egyetemi biopolisz tudásprojektnek csak egy része az egészségügy: mi készek vagyunk önállóan, konzorciumban és a várossal együtt is pályázni" - jelentette ki a rektor.

Szabó Gábor a Weborvos azon kérdésére, el tudja-e képzelni, hogy augusztusban a szenátus nemet mond az integrációra, azt válaszolta: amennyiben változik a klinikák finanszírozása, s a klinikai központ új vezetése meghozza a kellő intézkedéseket a nyár folyamán, álláspontja szerint a szenátus hezitáló tagjai is meggyőzhetők lesznek az integráció előnyeiről.

A rektor a sajtótájékoztatón bejelentette, hogy Pál Attilát, a nőgyógyászati klinika tanszékvezető professzorát bízza meg a klinikai központ irányításával, Mikó Tivadar korábbi centrumelnököt pedig megkérte, hogy továbbra is közreműködjön a biopolisz egészségügyi projekt menedzselésében. Ezzel a rektor hivatalosan is megerősítette

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

Nagyrészt napos idő várható, de nyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a fátyolfelhőzet, amely szűrheti a napsütést. Főként délutántól meg is vastagszik a felhőzet. Emellett az északkeleti csücsökben átmenetileg több lehet a gomolyfelhő. Csapadék nem lesz. A déli, délkeleti szél a Dunántúlon helyenként megélénkül, másutt döntően mérsékelt marad. A csúcshőmérséklet 15 és 19 fok között valószínű. Késő estére általában 6 és 13 fok közé hűl le a levegő. Jelenleg több fokos melegedés zajlik a légkör magasabb szintjein.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra