Szívcentrum lesz Nyíregyházán

Novemberben adják át a több milliárd forint beruházással készülő központ első részlegét.

Hol tartanak most a kivitelezési munkák, milyen ellátás valósul meg a beruházással? - kérdeztük dr. Pintérné dr. Gönczi Ágnest , a nyíregyházi kórház főigazgatóját.

- Óriási előrelépés gyógyító munkánkban a "Szívcentrum", a Kardio Vasculáris Központ kialakítása, amely nemcsak a szív koszorúér-betegek, hanem egyéb érbetegségben szenvedők korai diagnosztikáját, szűrését, terápiáját is szolgálja.

Ez az első uniós projekt és pályázat, amelyet a csatlakozást követően írtak ki Magyarországon 2004-ben. Olyan operatív program, amely a humánerőforrás oldaláról közelíti meg a fejlesztést és ezen keresztül, az egészségügy több szeletére is kihat. Bizonyos népegészségügyi szempontokat figyelembe véve az egészségügy fejlesztése eszköz ahhoz, hogy jobb, minőségibb életkörülmények alakuljanak ki. Sajnos, életminőség tekintetében a megyei, de az országos statisztika is szomorú képet mutat. Megyénk "élen jár" mind az érbetegségek, mind az ezekből eredő halálozás gyakoriságában.

Éppen ezért nagy reményeket fűzünk a HEFOP 4.3 uniós pályázathoz, melynek ezen komponensében az érbetegek kezelésére találtunk megoldást. Egy szűrő-diagnosztikai központ kialakítását céloztuk meg 2004-ben, némi módosítás után újra pályáztunk 2005-ben és kétéves előkészítő munka eredményeként idén januárban elkezdődött a kivitelezés. Az 1,3 milliárdos uniós pályázat a járóbeteg-ellátás erősítését jelenti, ehhez fekvőbeteg-ellátás nem kapcsolódik. Ebből a forrásból a régi, kiürült sebészeti, szülészeti tömb földszinti részén alakítjuk ki azokat a rendelőket és diagnosztikai egységeket, amelyekben a stroke, a szív-érrendszeri, valamint a perifériás érrendszert érintő betegségben szenvedők diagnosztikája és kezelése történik. Annak érdekében, hogy komplex ellátást nyújthassunk betegeinknek, és a járóbeteg-ellátáshoz fekvőbeteg-ellátás is kapcsolódjon, a megyei önkormányzat 1,5 milliárd forintos hitelfelvétellel segítette az intézményt. A két projekt összekapcsolásával közel három milliárd forintos beruházással egy egységes, érbetegeket ellátó gyógyító centrumot alakítunk ki, amelyben a megye valamennyi érbetegét azonnal el tudjuk látni.

Sorsdöntő jelentőségű az ilyen típusú betegeknél, a legrövidebb idő alatt a gyógyítás megkezdése, lehetőleg a tünetek megjelenését követő első órában. A betegségek diagnosztizálását nagymértékben segíteni fogja a szívkatéteres laboratórium közelébe telepített speciális felszereléssel bíró izotóplaboratórium, amely lényegesen többet tud majd az eddiginél az új, korszerű eszközök révén, és alkalmas lesz a szív-érrendszeri betegek nagyon alapos, többdimenziós vizsgálatára. Ezt a labort a későbbiekben fejleszteni kívánjuk, mivel CT-vel összekapcsolható és elsősorban a daganatos betegek ellátását szolgálná, de ez egy esetleges, későbbi beruházás eredményeként valósulhat meg.

Az épülő "Szívcentrumban"(CVC) az új technikákkal - amelyeket már előre befogadott és finanszírozott az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) -, meg lehet akadályozni a végleges érelzáródásokat, melyek szívinfarktushoz vagy agyi károsodáshoz vezethetnek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Szorgalmazzuk a szűrővizsgálatok kiterjesztését a megye egészére. Része a pályázatunknak egy olyan szűrőbusz beszerzése, melynek segítségével ki tudunk települni kistérségi központokba, többféle betegségre irányuló szűréssel. Célunk, hogy a lakossági szűréssel azokat a pácienseket is megtaláljuk, akiknél még nincs előrehaladott állapotban az ereket érintő betegség. Ezen problémák a kezdeti stádiumban, egyszerű módszerekkel, viszonylag kíméletesebb beavatkozással kezelhetők és megakadályozhatók a súlyosabb, végleges károsodások. Remélhetőleg OEP-szerződéseinket módosítani tudjuk a tekintetben, hogy ne maradjon ez a fajta teljesítményünk finanszírozatlanul, ez a következő félévnek lesz a feladata.

Remélem, hogy ez a központ beváltja a hozzá fűzött reményeket és gazdaságosan fog működni. A "Szívcentrum" létrehozása nem hiányt pótol, hanem több célt megvalósító előrelépést jelent, hiszen javul a megyénkben élők életminősége, egészségesen kerülhetnek vissza a munkaerőpiacra, megtörténhet a korai rehabilitáció és az sem mellékes, hogy ezzel valóra válik a kórház 2004-ben kidolgozott koncepciója, a több telephelyes működés racionalizálása. A betegek utaztatása a két telephely között igen nagy problémát jelent, kellemetlen a betegnek és költséges a kórháznak.

Az új centrum felépülésével a magasabb minőségű betegellátás mellett a kórház költségei is mérséklődnek. Felszabadulnak épületrészek a Sóstói úton, ahol számos olyan szolgáltatást tudunk megvalósítani, amire igény van a megyében, gondolok itt többek között nyugdíjas-ellátásra, rehabilitációs egységek kialakítására stb. Mindemellett fontosnak tartom, hogy ezzel a beruházással, a korszerű gép-műszer beszerzéssel, az épületek felújításával, jobb munkahelyi körülményeket tudunk teremteni dolgozóinknak, akik életük egy részét itt töltik ebben a kórházban és nem mindegy, hogy milyen körülmények között dolgoznak.

Mikor vehetik igénybe a betegek a Szívcentrumot?

Ez év novemberben az uniós forrásból épülő földszinti rész már fogadja a betegeket, ez a járóbeteg részleg. A következő év tavaszára elkészül a fekvőbeteg-ellátást biztosító egység, ekkor költözhet a két aktív belgyógyászat a Sóstói úti telephelyről végre a komplett diagnosztikához közel. Jövő év közepére letisztultabbá válik struktúránk, akkor már látjuk a beruházást követő működési költségeinket, betegforgalmunkat, ehhez lehet majd igazítani OEP-szerződéseinket. Úgy vélem, hogy egy év múlva már lényegesen barátságosabb anyagi kondíciók között, kiegyensúlyozottabban tudunk dolgozni.

2007-06-24 12:30

Forrás: Weborvos Kovács Mariann

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: +2 °C

Felhős idő várható, általában csak rövidebb időszakokra bújik elő a nap. Zápor, hózápor főként a nap második felében több helyen is kialakulhat - helyenként kifehéredhet a táj. Az északnyugati szelet főként a Dunántúlon nagy területen erős lökések kísérik, a magasabban fekvő helyeken és záporok környezetében viharos széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 5 és 9 fok között várható, de a kevésbé szeles északkeleti tájakon akár több fokkal hidegebb is maradhat az idő. Késő estére -1 és +6 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront érkezik, jelentős lehűlést azonban ez sem hoz majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra