A polgármesterek és intézmények vezetőinek meggyőzésével akár milliós fejlesztés is megvalósítható.
Miután a Pécsett működő nőgyógyászati és szülészeti intézményeknek égető szüksége van új szülőszobákra, viszont erre nincs önálló forrásuk, egy ötlettől vezérelve úgy döntöttem: szponzorokat keresek a beruházás költségének fedezésére. Legnagyobb örömömre e kezdeményezésem pozitív visszhangra talált - közölte a jó, ám korántsem szokványos hírt a Weborvossal Dr. Bódis József professzor, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) ÁOK OEC Szülészeti Klinikájának igazgatója.
A dolog különlegessége, hogy az adományozók között ezúttal nem civil szervezetek nevei sorakoznak, hanem baranyai városok önkormányzatain kívül a pécsi egyetem rektora és az orvosi kar dékánja vállalta a támogatói szerepet.
Az önkéntes adományozók száma szépen nő, így hét, korszerűen felszerelt, s minden igényt kielégítő szülőszoba megépítése már biztosnak tűnik. Egy-egy új szülőszoba költsége - a kalkulációk alapján - ötmillió forintot tesz ki - mondta a professzor.
Az egyik újonnan épülő szülőszoba például a "Siklós" nevet kapja, hiszen a baranyai kisváros polgármestere, dr. Marenics János - aki egyébként is fájdalmas csapásként élte meg, hogy az ágyak leépítése miatt városának kórházában már nem születhet többé baba - rögtön pozitívan reagált a megkeresésre. Ugyanezt tette dr. Páva Zoltán , Komló polgármestere, hiszen a város kórházában is felszámolták a szülészeti osztályt. Az önkéntes támogatói kör bővült azzal, hogy a pécsi egyetem rektora, Dr. Gábriel Róbert két szülőszoba megépítéséhez nyújt segítő kezet, az ötödik költségéhez pedig az orvoskar dékánja, Dr. Németh Péter ad segítséget.
Az új, alternatív lehetőségeket kínáló szülőszobákra azonban nem csak a komfort növelése érdekében van szükség. Ugyanis miközben Baranyában radikálisan csökkent a szülészeti ágyak száma (Pécsen például a két intézményben 40 százalékos leépítés történt, Siklóson, Komlón megszűnt, Mohácson, Szigetváron úgyszintén csökkent. A teljes leépítés Baranyában 60 százalékos volt), a Pécs területi ellátási kötelezettségéhez tartozó népességszám több tízezerrel növekedett. Mindez zsúfoltságot okozott, ami főként a megyei kórház szülészetét jellemzi.
- Ami bekövetkezett, várható volt - mondta az igazgató. - A pécsi szülészeteket nem ekkora kapacitásra tervezték annak idején. Például a megyei kórházét a mostani havi 170 szülés helyett 120-130-ra. De a csúcsra járatott kapacitás a szülészeti klinikán is okoz időnként zsúfoltságot. A megoldást mindenképpen egy jól átgondolt integráció jelentené, hiszen csak jól tervezett, egyesített tevékenység képes feltárni azokat a hasznos, de a jelenlegi helyzetben még rejtve maradt tartalékokat, amelyek az integráció után hatékonyan kihasználhatóvá tehetők.