A Leeds és a Queens Egyetem kutatói olyan új csontcementet hoztak létre, mely új reményt adhat csigolyatörés esetén, különösen ha az baleset miatt következett be.
A csontcementet, melyet a protézisek csonthoz történő rögzítéséhez már régóta használnak az orvosok, alkalmas arra is, hogy vertebroplasztika során a fokozott csontritkulás (osteoporosis) miatt összeroppant csigolyát kitöltsék vele a csigolya eredeti magasságának elérése céljából. A csigolyát ért nagy erejű ütés kapcsán kialakuló ún. burst törések kezelése azonban korántsem ennyire egyszerű. Az ilyen esetek műtéti megoldása gyakran nagy feltárással járó, igen komplex beavatkozások, melyek hosszabb kórházi kezelést is igényelnek. - írja a MediPress.
"A nagy energiájú ütések hatására a csigolyák mintegy szétrobbannak és ilyenkor gyakran több csontdarab is a gerinccsatornában húzódó gerincvelőt nyomja. A kitört darabokat ugyan lehet bizonyos mértékig csavarokkal és rudakkal egymáshoz egyesíteni, de a sérültek általánosan rossz állapota miatt jobb lenne minél kisebb megterhelést igénylő beavatkozással helyreállítani a problémát." - magyarázta Dr. Ruth Wilcox, a Leeds egyetemi kutatócsoport vezetője.
A Queens Egyetem kutatói több olyan anyagot is vizsgáltak és fejlesztettek, melyek alkalmasak lehetnek a csontdarabok tartós egymáshoz ragasztására. A burst jellegű csigolyatörések azonban általában fiataloknál következnek be, így igen fontos vizsgálandó szempont a beültetett csontcement hosszú távú hatásai. Több korábbi vizsgálat is rámutatott például arra, hogy az időseknél csigolya-összeroppanás miatt végzett vertebroplasztika után nagyobb eséllyel alakulnak ki törések az operált csigolya szomszédságában.
"Úgy gondoljuk, hogy a jelenleg alkalmazott csontcementek azért nem tökéletesek, mert teljes megszilárdulás után sokkal keményebbek lesznek, mint a csont maga, így csigolyák esetében például megváltozhat a terhelés csigolyán belüli eloszlása. Emiatt dolgozunk jelenleg is azon, hogy a csont tulajdonságaihoz jóval közelebb álló, viszonylag könnyen kezelhető csontcementet hozzunk létre, mely esetében a fent említett probléma nem fordul elő. Ha sikerülne minden igénynek megfelelő csontcementet előállítani, akkor az nem csak a sérülteknek lenne jobb a gyorsabb felépülés miatt, hanem költséghatékonyabb is lenne." - fejtette ki Dr. Fraser Buchanan, a Queens egyetemi kutatócsoport vezetője.
STOP