Csehországban jövőre az egészségügyben bevezetik a vizit- és receptdíjat (mindkét esetben minden alkalommal harminc korona, háromszáz forintnak megfelelő összeg) a kórházi napidíjat, és fizetni kell majd a gyorsmentő-szolgáltatásért is Mindkét esetben kilencven koronát. Méghozzá a háromévesnél idősebb gyermekeknek és a várandós anyáknak is.
Eddig mindazoknak juttattak családi pótlékot, akiknek együttes bevétele nem haladta meg az aktuális létminimum négyszeresét. Jövőre már csak azok kapják ezt a támogatást, akiknél ez a mutató nem lesz több a 2,4-szeresnél (jelenleg 198 ezer forintnál). A jövő évtől a szülők választhatnának: két, három vagy négy évig maradnak-e otthon gyermekükkel. Aki a legrövidebb időt választja, az jogosult a maximális összegre, amely valószínűleg havi 8500 korona lesz. A gyermekgondozási segély pedig évente lényegesen csökken. Jövő évtől a betegség első három napjára nem jár táppénz, a továbbiakban viszont a juttatás fokozatosan emelkedik. Eltörlik azt az egyszeri, 1500 koronás támogatást, amelyet az előző, szociáldemokrata többségű kabinet szavazott meg minden kis elsős szüleinek, akik ezt az öszszeget kizárólag tankönyvek és tanszerek vásárlására fordíthatták.
Fokozatosan növekedik a nyugdíjkorhatár is, amely 2030-tól a férfiaknál és a nőknél egyaránt 65 év lesz.
A jelenlegi, ötszázalékos tartományba tartozó áruk áfáját (forgalmi adóját) kilencre emelik. Emiatt elsősorban az élelmiszerek és a gyógyszerek drágulnak majd. A többi árura kivetett 19 százalékos áfa nem változik. A jelenlegi 24 százalékról három éven belül fokozatosan 19 százalékra kívánják csökkenteni a társasági adót.
Az elkövetkező három esztendőben kilencezer alkalmazottat küldenek el a minisztériumokból és az alacsonyabb szintű állami hivatalokból, ahol az 1,5 és 4,5 százalék közötti bérfejlesztésre 2010-ig kizárólag az elbocsátott személyek béréből megtakarított összeg egy részét lehet fordítani.
Szigorításokat vezetnek be a munkaerőpiacon is. Akiről bebizonyosodik, hogy nem keres munkát vagy az illetékes hivatal több foglalkoztatási ajánlatát is visszautasítja, annak lényeges csökkentik a szociális segélyét. Attól pedig teljesen megvonják, akiről bebizonyosodik, hogy munkanélküliként feketemunkát vállal. A reformcsomagot a cseh kormány már jóváhagyta, a cseh törvényhozás kora ősszel dönt a javaslatról.