Dr. Murray Ramanathan, a tanulmány vezető szerzője elmondta, hogy a fejlett világban, így az Egyesült Államokban a légszennyezést a szabályok kordában tartják, ám más országok nagyvárosaiban (például Új-Delhiben, Kairóban vagy Pekingben), ahol az emberek fával fűtenek és magas az ipari légszennyezés, nagyobb a kockázat a krónikus arcüregi problémák kialakulására.
A légszennyezettség állhat mögötte
Az elméletet egereken tesztelték. A Baltimore-ban elvégzett vizsgálat során 38 nyolchetes egeret helyeztek be szűrt vagy nem szűrt levegőjű térbe hetente öt napon át és 16 héten keresztül. A szennyezésnek kitett egereknél a kísérleti időszak végén magasabb fehérvérsejtszámot mértek, azaz gyulladások jelentek meg a szervezetükben. A hírvivő RNS szintje is megemelkedett a gyulladáshoz kapcsolódó génjeikben.
Dr. Ramanathan hozzátette: az eozinofilok (a fehérvérsejtek egy típusa) a gyulladásokat mutatják az asztmás betegek tüdejében. Amikor az egereknél ezeket sikerült kimutatni, azt jelentette, hogy a tartós kitettség a levegőszennyezésnek egyfajta asztmához vezet. További vizsgálatok pedig megmutatták, hogy az egerek orrában a felületi réteg a légszennyezettség miatt 30-40 százalékkal megvastagodott a szűrt levegőt lélegző állatokéhoz képest.
A szennyezett levegőben mozgó egerekben a fehérje-szérumalbumin sokkal magasabb szintet mutatott, ami arra utal, hogy a szennyezőanyagok áttörtek az orrjáratban és a sinusokon. Márpedig az orr és az arcüreg közötti gát megőrzése elengedhetetlen, hogy a szöveti sejtek védve maradjanak az irritációtól vagy a fertőzésektől, például a pollentől vagy a kórokozók csíráitól.
Forrás: thesun.co.uk