Egy friss tanulmány szerint a terhes nőknél a nyári hónapokban nagyobb számban fordul elő a magzatvíz mennyiségének kóros csökkenése (oligohydramnion) a kiszáradás miatt.
A magzatvíz a magzatburkon belül elhelyezkedő, a magzatot tápláló és védő folyadék, amely mintegy kipárnázza a kismama hasát, ezáltal mechanikai védelmet biztosít, emellett elősegíti a csont- és az izomrendszer fejlődését, és megóvja a magzatot a hőveszteségtől.
Az izraeli Ben-Gurion Egyetem kutatói azt vizsgálták, vajon a nyári meleg elősegíti-e az oligohydramnion kialakulását. Ennek érdekében a nyári hónapokban és az év többi részében észlelhető magzatvízvesztés mértékét hasonlították össze. Olyan szüléseket vizsgáltak, ahol oligohydramniont állapítottak meg.
1988 és 2007 között 191.558 szülés közül 4.335 esetben diagnosztizáltak ismeretlen eredetű oligohydramniont, és ezeknek arányaiban nagyobb része, 36 százaléka esett a nyári hónapokra (májustól augusztusig), míg 64 százalék a fennmaradó 8 hónapra.
"Fontos, hogy a várandós anyák elegendő folyadékot vegyenek magukhoz, különösen nyáron, és kerüljék a közvetlen napsütést - nemcsak az anya egészségének védelmében, hanem az embrió kiszáradásának elkerülése érdekében is" - mondta prof. Eyal Sheiner, a Ben-Gurion Egyetem Orvostudományi és Természettudományi Karának tanára.
Animáció: HáziPatika.com