Az Egészségünkért a XXI. Században Alapítvány szerint félrevezetik a sajtót azok az étterem tulajdonosok, akik szerint csökkent a forgalom a dohányzás korlátozása miatt.
Szilágyi Tibor ma mutatta be azt a kötetet, amelyben az alapítvány a Magyarországon bevezetett, a dohányzást korlátozó intézkedéseket értékeli.
A felmérés szerint a magyar lakosság 89 százaléka támogatná a dohányzás teljes tilalmát az éttermekben, több mint kétharmaduk ugyanannyit, tizenöt százalékuk pedig többet járna étterembe, ha a füstölést teljesen megtiltanák.
Szilágyi összefoglalójában leszögezte: Magyarországon 2004-ben 17 milliárd forint veszteség keletkezett a passzívdohányzás által okozott betegségek kezelése miatt, a passzív dohányzás legfőbb színterei pedig az éttermek. Az alapítvány közleménye szerint a közterületi dohányzás betiltását célzó kampányokat a dohánygyártó cégek tervezik meg, a vendéglátóipari egységek pedig támogatásukkal hozzájárulnak a passzív dohányzás fenntartásához.
Az alapítvány orvos-vezetője kijelentette: egyes érdekvédelmi képviseletek megtévesztő adatokat közölnek a hazai szigorítások eredményeiről, ismeretlen eredetű információkkal manipulálva a közvéleményt.
A közlemény szerint a híresztelésekkel ellentétben a nemdohányzók védelméről szóló jogszabály bevezetése óta a hazai vendéglátóipar dinamikusan fejlődött, A dohányzás szabályozása vagy tilalma sehol a világon nem tette tönkre a vendéglátóipart, ez Magyarországon sem várható.