Németországban egyre nagyobb az orvoshiány. Előbb csupán a korábbi NDK-ból érkeztek riasztó hírek, manapság azonban már több nyugati tartományban is megkezdődött az orvosok elvándorlása.
Hivatalos felmérések szerint alig egy évtized leforgása alatt 46-ról 51 évre emelkedett az orvosok átlagos életkora, ami főleg azzal függ össze, hogy a fiatal doktorok jelentős része Nagy-Britanniában vagy egyenesen a tengerentúl próbál szerencsét.
Az egykori NDK-ban lassan elnéptelenednek a rendelők és a kórházak, ugyanis az orvosi állások 55 százaléka betöltetlen, és a jelek szerint kilátás sincs a lehangoló helyzet javulására.
Időközben a nyugati tartományok is egyre súlyosbodó doktorhiánnyal küzdenek: jelenleg az állások kétharmada ugyan még betöltött, de a tendencia távolról sem reménykeltő.
Az egészségügyi reform keretében az orvosok fizetése fokozatosan csökken, így egyre kevesebben választják ezt a hivatást, akik pedig kikerülnek az egyetemről, alaposan meggondolják, hogy német klinikához, illetve kórházba szegődjenek el cselédkönyvesnek.
Elsősorban a szemészekből, a nőgyógyászokból, az idegorvosokból és a bőrgyógyászokból mutatkozik fokozódó hiány Németországban.
A betegbiztosító-társaságok szövetségének szóvivője az adatok ismertetésekor úgy vélte, hogy hamarosan egészségügyi válság léphet fel, ha nem sikerül záros határidőn belül gátat vetni az aggasztó folyamatnak.
Vincze András (München)
InfoRádió
(2007.10.10. 09:05)