Az antibiotumszedés miért segítheti újabb fertőzések kialakulását?

A tudósok már régóta keresik a magyarázatot arra a látszólagos ellentmondásra, miszerint a széles spektrumú antibiotikumok hosszútávú szedése súlyos másodlagos bakteriális fertőzésekhez vezethet. A Pennsylvania Egyetem Orvosi Karának kutatói most elárulják a titkot.

Probiotikumok

Az eredmények szerint a bélben élő "jó" baktériumok tartják készenlétben az immunrendszert, hogy fel tudja venni a harcot a kórokozó baktériumokkal. A velünk együtt élő és a "betolakodó" baktériumok közötti kényes egyensúly felborulása (például antibiotikum szedése által) az immunrendszer egyes funkcióinak károsodásához vezet.

Dr. Jeffrey Weiser mikrobiológus és gyermekgyógyász professzor az eredményeket ahhoz hasonlította, hogy egy autót is könnyebb beindítani, ha nem hideg a motor. A hosszútávú antibiotikum-szedés pedig csökkenti az immunrendszer hatékonyságát.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"Az antibiotikum kezelés egyik szövődménye a másodlagos fertőzés" - magyarázta Weiser. "Ez óriási problémát jelent a kórházakban, azonban pontos mechanizmusát eddig nem ismertük. A széles spektrumú antibiotikumok megszüntetik az immunrendszer készenlétét és az nem lesz képes gyorsan reagálni az új fertőzésekre."

További érdekességek a Fókuszban a probiotikumok című rovatunkban!

Ez magyarázatot ad arra a megfigyelésre is, hogy a jó baktériumokat tartalmazó probiotikumok segítenek kivédeni az antibiotikumok által okozott negatív hatásokat. A gyors immunválaszt a jó baktériumok a fehérvérsejtekben található Nod1 sejtfehérjén keresztül befolyásolják.

A tanulmány a Nature Medicine folyóirat legújabb számában olvasható.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra