A lakosság legnagyobb része úgy gondolja, hogy törődik saját egészségével, viszont csupán 48 százalékuk gondolja egészségesnek magát. Ez lehet az egyik oka annak, hogy évről évre nő azoknak a száma, akik jártak már magánrendelésen.
"Az idei felmérésből kiderült: a magyarok 47 százaléka járt valamilyen magánrendelésen az elmúlt egy évben" - mondta Pilling Róbert, a HáziPatika.com főszerkesztője. Ez azt mutatja, hogy egyre nő azoknak a száma, akik megelégelve az állami rendeléseken jellemző hosszú várakozási időket, hajlandóak áldozni az egészségükre és inkább választják a magánszektort. Legtöbben fogászati és nőgyógyászati rendeléseket látogattak, de népszerű még a bőrgyógyászat is.
Érdekes adalék, hogy az orvosok kiválasztásakor elsősorban a rendelők honlapján található fénykép a döntő. "Egyértelműen kimutatható, hogy sokkal szívesebben választanak betegeink olyan orvost, akiről egy mosolygós, kedves arcot látnak, mint egy olyat, aki láthatóan 10 éve készült, homályos képet mutat magáról" - mondta el Straub Fanni, a FoglaljOrvost.hu online magánorvosi időpont előjegyzési oldal vezetője, az Év magánrendelője szavazás társzervezője. A nők számára fontos továbbá az orvos egyénisége (41 százalék), a férfiak viszont tárgyilagosabbnak tűnnek ebben a kérdésben (27 százalék).
Míg egészségügyi információk keresésére elsősorban az internetet használjuk (35 százalék) megelőzve a háziorvost és a szakorvost is (20-20 százalék), addig az orvosválasztásnál még mindig a barátok, ismerősök véleménye a döntő. Ennek az az oka, hogy kevés információ található az interneten a magán-egészségügyi intézményekről.
A magánkezelés megválasztásakor az elsődleges módszer a barátok, ismerősök megkérdezése vagy a bevált orvos felkeresése. Csak ez után következik az internetes kereső vagy a fórumok olvasása. Érdekes, hogy az internet jelentősége a budapestiek körében nagyobb, ami arra utalhat, hogy a fővárosban élők több információhoz juthatnak hozzá - feltehetően az orvosok, kezelések választéka is nagyobb - ily módon.
"A kutatás is alátámasztja, hogy ismerősünket kérdezünk meg először, hogy ajánljon megfelelő orvost, ám felzárkózott az internetes keresés, mely intim témákban (például a nőgyógyászati vagy urológiai vizsgálat) teljesen kiváltja az ismerősök kérdezgetését" - tette hozzá Straub Fanni.
Magasabbnak ítélik a magánrendelők színvonalát
Az emberek tehát bíznak a magánrendelőkben, még azok is jóval magasabbnak ítélik a magánrendelők színvonalát, akik az elmúlt egy évben nem jártak magánellátáson - derült ki a felmérésből.
A magánrendelők színvonalát mindenki jobbnak ítéli, függetlenül attól, hogy az elmúlt évben jártak-e ilyen ellátáson. A kutatásban nem volt olyan összehasonlítási szempont, amiben nem a magánrendelők kerültek ki győztesként. A magyarok 79 százaléka szerint egyértelműen gyorsabb az ellátás a magánszektorban, 73 százalékuk szerint minőségibb ellátást kapnak ezekben a rendelőkben, mindezt jóval higiénikusabb, sokkal hatékonyabb, elérhetőbb és segítőkészebb környezetben.
Kiket tartunk a legjobbaknak?
A HáziPatika.com által idén második alkalommal szervezett Év magánrendelője szavazás segít eligazodni a magánegészségi intézmények között, releváns információt nyújtva a választáshoz. Egyrészt szakmai szempontok alapján dönt a zsűri, másrészt megmutatja azt is, hogy a nagyközönség kiket tekint a legjobbnak, kikben bízik leginkább, hol a legelégedettebbek a szolgáltatásokkal.
A közönségszavazás április 20-án indult, a páciensek május 20-ig voksolhatnak kedvenc magánorvosaikra. Magánrendelők még április 30-ig jelentkezhetnek.