CT és MRI: mire számíthat a magyar beteg?

Magyarországon a képalkotó diagnosztikai vizsgálatok többsége kevés intézményben és alacsony gépszám mellett működik. Ez utóbbi hiányosságot magas kihasználtsággal igyekeznek ellensúlyozni.

Itthon a képalkotó diagnosztikai kapacitás heti óraszáma 60 ezer körül mozog. A vizsgálatok kétharmada közfinanszírozásból valósul meg, egyharmada pedig magánfinanszírozásból - írta meg a Világgazdaság az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) koordinálásával készített átfogó jelentés alapján. Az adatok szerint az óraszámok zömét az ultrahang és a röntgendiagnosztika adja, ezzel szemben a komputertomográfia (CT), a mágnesesrezonancia-vizsgálat (MRI) és a nukleáris medicina együttesen is alig haladja meg a 20 százalékot.

Miként zajlanak a CT-, PET-CT- és MRI-vizsgálatok? Részletek itt.

A jelentés kitér a többi visegrádi országra is. Érdekesség, hogy míg például 2003-ban Magyarország CT-MRI-gépparkja a lakossággal arányosan számítva magasabb volt, mint Lengyelországé, addig mostanra itthon egymillió lakosra 11, a lengyeleknél viszont 23 készülék jut, ami a legmagasabb a V4-ek között.

Magyarországon az MRI-vizsgálatok a képalkotó diagnosztikai kapacitás 7 százalékát adják
Magyarországon az MRI-vizsgálatok a képalkotó diagnosztikai kapacitás 7 százalékát adják

Mind a négy országban nőtt az utóbbi években a CT és MRI-vizsgálatok aránya ezer lakosra nézve, ezzel együtt az ezekre való igény is megemelkedett. Bár a lengyelországi adatokhoz képest Magyarországon ezer lakosra tizenkettővel több MRI-vizsgálat jut, Csehországhoz és Szlovákiához képet jelentős lemaradásban vagyunk. A szlovákok a CT-vizsgálatok terén is élen járnak: északi szomszédunknál ezer lakosra 122 vizsgálat jut, míg nálunk 92.

A Világgazdaság információi szerint hasi CT-re vagy MRI-re jelenleg körülbelül hat hetet kell várni a budapesti Bajcsy-Zsilinszky Kórházban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra