Úgy tűnik, nem működik az egyik legszélesebb körben tesztelt HIV elleni vakcina. Sőt, a jelek szerint azok, akik részt vettek a tesztelésben, könnyebben fertőződnek meg a vírussal.
A 2004 óta tartó amerikai és ausztráliai vizsgálatokban 2675 olyan személy vett részt, akiknél magas az esetleges HIV-fertőződés veszélye. Egy részük placebót, azaz hatóanyag nélküli szert kapott, másik részük olyan vakcinát, amely úgy készült, hogy a HIV három fehérjéjének génjét gyengített ade-novírusokba építették. Az ade-novírusok egyébként leggyakrabban légúti fertőzéseket okoznak, de legyengítve nem veszélyesek. Ezenkívül mindannyian kaptak óvszereket, tájékoztatták őket a fertőzés elkerülésének módjairól és havonta jártak HIV-tesztre.
A kutatást szeptemberben állították le, amikor kiderült, hogy az igazi vakcinát kapók és a placebóban részesülők ugyanolyan arányban fertőződnek meg HIV-vel. Dél-Afrikában is ugyanezen ok miatt állítottak le egy hasonló kutatást. Októberben pedig értesítették az oltottakat, hogy valószínűleg fogékonyabbak lettek a fertőzésre.
A kutatásban részt vevő 1836 férfi közül 49-en a vakcina után fertőződtek meg HIV-vel, 33-an pedig a placebo után. Ez az eredmény elég volt annak bizonyításához, hogy a vakcina nem igazán használ - viszont azt még nem igazolta, hogy árt is.
Ám az adatok közelebbi vizsgálata szerint az adenovírusokra immúnis férfiak könynyebben kapják el a HIV-t az oltás után. Egy philadelphiai kutató szerint ennek oka az, hogy akik szervezetében több az adenovírus antitest, a vakcina hatására több CD4 sejtet termelnek - a CD4 pedig pont az a fehérvérsejt-típus, melyet a HIV megtámad. Egyébként a HIV-nek gyakran kitett személyeknél a CD4-szint átmeneti emelkedése is megnöveli a fertőzés kockázatát.
Más, klinikai fázisban lévő, gyengített vírusokat tartalmazó HIV-vakcinák tesztjei arra utalnak, hogy egy másik vírusfajta - az adeno-asszociált vírus - is csökkentheti a szervezet ellenállását a HIV-vel szemben.