Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a világpiac gyógyszerforgalmában a hamisítványokat 6 százalékra becsüli, a fejlődő világban pedig különösen elképesztő a helyzet; a hamis gyógyszerek forgalma eléri a 2 5-3 0 százalékot! Ezek zöme a lakosságot különösen sújtó malária és AIDS ellenszereit imitálja. De Európa sem marad le: egy 2000 és 2005 között végzett felmérés szerint 170 készítmény bizonyult hamisnak.
Argentínában egy 22 éves fiatal nő vaspótló kúrájának hetedik injekciója után 2004-ben májelégtelenségben meghalt, majd ugyanez a szer egy évvel később újra halált okozott. A gyógyszer hamisítvány volt, benne mérgező anyagokkal. Minthogy a teljes dokumentáció is hamis volt, nem sikerült a szer eredetére bukkanni.
"A gyógyszerek hamisítása az egész világon egyre nagyobb méreteket ölt és globális veszélyt jelent" - fogalmazták meg az Európai Parlament közgyűlésén ez év áprilisában, a strasbourgi ülésszak zárónapján. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a világpiac gyógyszerforgalmában a hamisítványokat 6 százalékra becsüli, a fejlődő világban pedig különösen elképesztő a helyzet; a hamis gyógyszerek forgalma eléri a 2 5-3 0 százalékot! Ezek zöme a lakosságot különösen sújtó malária és AIDS ellenszereit imitálja. De Európa sem marad le: egy 2000 és 2005 között végzett felmérés szerint 170 készítmény bizonyult hamisnak.
Könnyen belátható, a probléma itt nem a "szokásos". A márkavédelem ügye, az egyes gyógyszergyárak bevétel- és az államok adókiesése (bár 500 milliárd eurót ez is elér) eltörpül a hamisítványok okozta egészségkárosító hatások mellett.
Eligazodni korántsem egyszerű, se szeri se száma a gyógyszerhirdetéseknek, ember legyen a talpán, aki egyáltalán kiismeri itt magát, nemhogy a hamisítványt képes fölismerni. Vannak azonban kapaszkodók.
Először is hamisítvány minden olyan, engedély nélkül előállított tabletta, injekció, kenőcs (stb.), ami külső megjelenésében nem különböztethető meg az eredetitől. Hamisnak minősül az a gyógyszer is, amely eredeti ugyan, de érvényességi ideje lejárt, ám átcímkézték. És végül hamisítvány minden, ami az engedélyezett gyártási eljárástól eltérő módon készül. Ha a készítményben kevés a hatóanyag, éppúgy veszélyes, mint ha több. Ha más van benne, ugyancsak. És ha semmi sincs benne, nemcsak becsaptak minket, de megkéshet a gyógyítás, ami végzetes.
Különösen az internet ellenőrizetlen világában sok a kecsegtető ajánlat, a világhálón hirdetett szerek fele hamis! A "kérdezze meg orvosát, gyógyszerészét" intést nagyon is komolyan kell venni.
Érthetetlen, miért oly sok a kéz alatt vásárló beteg, miközben a hamis tabletták többnyire nem is olcsóbbak az eredetinél. A hamisított szert persze mindenféle bürokratikus akadály nélkül meg lehet venni. A hamisítványok (al)világában a csak receptre kapható készítmények is könnyen hozzáférhetők. Az sem véletlen, hogy a hamisítványok többsége úgynevezett potencianövelő szer (2006-ban Párizsban 240 ezer adag Viagra-hamisítványt foglaltak le Venegra néven).
Az Európai Unió meglehetős késedelemmel csatlakozik a hamisítványok ellen folytatott világméretű küzdelemhez. A parlamenti közgyűlés most arra kérte az Európa Tanács tagállamainak kormányait, nemzetközi együttműködés keretében vessenek ki szankciókat a gyógyszerhamisítás büntetésére. Egyszersmind sürgették az internetes gyógyszerárusítás szabályozását, a közönség megfelelő felvilágosítását és a nemzeti hatóságok hathatós együttműködését.
(2007.07.17. 10:11)
Dr. Szenczi Tóth Károly - Népszabadság