Szeged, 2007. szeptember 6. (MTI) - A szegedi Gabonatermesztési Kutató (GKI) Kht. volt az a cég, amely felhasznált mintegy egytonnányi, dioxinnal szennyezett guargumit; az adalékanyagot azonban akkora hígításban alkalmazták, hogy a késztermékekben már nem mutatható ki a mérgező anyag - közölte Matuz János, a cég vezetője csütörtökön az MTI-vel.
A GKI márciusban és áprilisban vásárolt mintegy egy tonnányi guargumit egy svájci cégtől, az első jelzések alapján mindkét szállítmány mentes volt a dioxin-szennyezéstől - mondta a kutatóintézet vezetője.
Hozzátette: másfél héttel ezelőtt azonban egy kontrollvizsgálat során kiderült, a két tétel, ha csekély mértékben is, de mégis szennyezett dioxinnal.
A guargumit cukorbetegek számára gyártott pékáruhoz használt liszthez adják, mivel klinikai vizsgálatok bizonyítják, hogy az adalékanyag tompítja a vércukorszint emelkedését, és lassítja a szénhidrátok felszívódását - közölte a szakember.
A szállítmányok szennyezettségéről szóló jelzés két hónappal a felhasználás után érkezett, így a késztermékek jelentős része már elfogyott a boltokban, a megmaradt árut azonban visszagyűjtötték, s ezekben az elvégzett vizsgálatok alapján nem volt kimutatható a dioxin. Ez azért történhetett így, mert az adalékanyag szennyezettsége eleve alacsony volt, s a guargumit igen nagy hígításban használják föl a liszt előállításához - tudatta az igazgató.
A szennyezés nem okozhatott senkinek egészségkárosodást, mert a pékáruból ehhez olyan mennyiséget kellett volna elfogyasztani, amely cukorbetegeknél elképzelhetetlen - hangsúlyozta Matuz János.
A Délmagyarország című napilap csütörtökön írt arról, hogy a Szegedi Gabonatermesztési Kutató (GKI) Kht. volt az a cég, amelyik felhasználta a mintegy egytonnányi, dioxinnal szennyezett guargumit.
A GKI cukorbetegek részére készülő diabetikus pékárujába kerül guarliszt speciális állományjavító anyagként - kapta a napilap a tájékoztatást egy hónapja. A Gabonatermesztő Kutató Kht. Szegeden összesen tizennyolcféle diétás terméket - pékárukat, tésztákat, kilós liszteket - állít elő, a Bajor pékségben mindegyikük beszerezhető. Közülük számos Hódmezővásárhelyen, Szentesen és Bordányban is kapható - olvasható a cikkben.
Szigeti Sándor főállatorvos, a Csongrád Megyei Élelmiszerlánc-biztonsági Igazgatóság vezetője - aki megerősítette a lap gyanúját, hogy a GKI az érintett vállalkozás - azt nyilatkozta, korábban azért nem nevezte meg a céget, mert a visszajelzéshez képest annyira régen történt a szennyezett tételek felhasználása, hogy a GKI-t "méltatlan lett volna hírbe hozni".