Gyengül a csecsemő menekülési ösztöne, ha az anya dohányzik!

Ha már az anyaméhben dohányfüstnek teszik ki a magzatot, akkor gyengülnek a menekülési ösztönei, sebezhetőbbé válik a hirtelen csecsemőhalál szindrómával (SIDS) szemben - sejteti egy patkánykísérlet.

Azt eddig is tudták, hogy a dohányfüstben élő kisbabák esetében nagyobb a kockázata a betegség kialakulásának, melynek során az egyébként egészséges csecsemők hirtelen, minden előzmény nélkül elhunynak. A The Journal of Neuroscince június 3-i számában megjelent új tanulmány talán választ ad a miértekre. "A SIDS egy bonyolult betegség, ezért van szükség ezekre a tanulmányokra" - mondta Ernest Cutz, a Torontoi Gyermekkórház patológusa.

Magzatfejlődés

A kutatócsoportot Colin Nurse, a hamiltoni McMaster Egyetem neurobiológusa vezette. A kromafin sejteket tanulmányozták, melyek az emberek és patkányok esetében is a mellékvesékben találhatók. Vészhelyzetekben - például mikor bármilyen okból a kisbaba nem jut elég oxigénhez - ezek a sejtek elárasztják a vérkeringést kémiai jelző vegyületekkel, vagyis katekolaminokkal. Ezek a vegyületek, köztük az adrenalin, kiváltják a menekülő választ. "A katekolaminok nagyon fontos vészjelző vegyületek, melyek felkeltik a kisbabát" - mondta Nurse.

A dohányfüstnek kitett újszülött patkányok kromafin sejtjei több olyan fehérjét termeltek, melyek elnyomják a sejtválaszokat. Ez a fehérje a kálium-ATP csatorna, és normális esetben meggátolja, hogy a sejtek vészjelzéseket bocsássanak ki fenyegetettség nélküli helyzetekben. A dohányfüstös környezetben élő patkányok esetében ez a gátló tényező túlságosan erős. Ha a magzati élet során nikotinnal találkoztak, a sejtek később nem fújtak riadót, nem bocsátottak ki katekolamint akkor, ha a patkányoktól megvonták az oxigént, fedezte fel Nurse munkatársaival együtt.

A nikotin-szennyezésnek kitett patkányokban nem csak a kálium-ATP csatorna szintje növekedett meg abnormális mértékben, de közülük többen pusztultak el oxigénszegény környezetben, mint többi társuk. Nurse szerint a folyamat talán magyarázatot ad arra, hogy a fejlődése során dohányfüstnek kitett magzat miért hajlamosabb a SIDS-re. "Ha az anya a terhessége alatt dohányzik, a nikotin az idegrendszer fejlődése alatt jut be a baba szervezetébe" - mondta Nurse.

"Ha egy rendszer működését megzavarják, nem tudja a megfelelő válaszokat adni."

Leszokás a dohányzásról A magasabb halálozási arányt a patkányok esetében le tudták csökkenteni egy glibenklamid nevű szerrel, melyet a nikotin-mérgezés előtt adtak be a magzatoknak. Ezt a szert gyakran használják felnőttek esetében a cukorbetegség kezelésére, ugyanazokra a kálium-ATP csatornákra hat, mint a nikotin. "Semlegesíteni tudtuk a nikotin hatását" - mondta Nurse.

"Ez a munka tényleg gyarapítja az ismereteinket" - mondta Rosemary Horne az ausztrál Monash Egészségügyi Kutatóintézetből. Azonban arra is felhívta a figyelmet, hogy még korai lenne kijelenteni, hogy a glibenklamid csökkenti a SIDS kockázatát.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +3 °C

Nagyrészt napos idő várható, de napközben nyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik, főként délutántól meg is vastagszik a fátyolfelhőzet, amely már szűrheti a napsütést. Emellett az északkeleti csücsökben átmenetileg ismét felhősebbre fordulhat az idő. Csapadék nem lesz. A déli, délkeleti szél a Dunántúlon helyenként megélénkül, másutt döntően mérsékelt marad. A csúcshőmérséklet 14 és 19 fok között valószínű. Késő estére általában 6 és 13 fok közé hűl le a levegő. Jelenleg több fokos melegedés zajlik a légkör magasabb szintjein.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra