Ezt a jelzést akkor adják ki, ha három egymást követő napon a napi középhőmérséklet várhatóan eléri a 27 fokot.
Mától harmadfokú hőségriadó lép életbe. Mint ismert ezt a jelzést akkor adják ki, ha három egymást követő napon a napi középhőmérséklet várhatóan eléri a 27 fokot, mert a hőség miatt körülbelül 30 százalékkal nőhet a napi halálozások aránya. Ezt már nem is a tisztiorvosi szolgálat rendeli el, hanem a katasztrófák elleni védekezésről szóló kormányrendelet alapján a Kormányzati Koordinációs Bizottság, melyet ma reggel tíz órára össze is hívtak. Demszky Gábor, a Fővárosi Védelmi Bizottság elnöke is összehívta a testület rendkívüli ülését. Budapest több pontján hétfőtől palackozott és zacskós vizet osztanak autósoknak és a gyalogosoknak.
A legfontosabb védekezés a sok folyadék fogyasztása, a szervezet hűtése. Falus Ferenc országos tiszti főorvos a lapnak elmondta, nem a rövid idejű meleg okoz problémát, hanem az, hogy ilyenkor a szervezet fokozott hőterhelésnek van kitéve. Ez a hirtelen változás bárkinél egészségkárosodást okozhat, ha ez az időjárás napokig is eltart. Fontos, hogy akinek szükséges gyógyszereket szednie, figyeljen oda rá. Senki ne terhelje magát túl, a dolgozók hosszabb munkaközi szüneteket iktassanak be, nagyon figyeljenek arra, hogy a szokásos folyadék dupláját is fogyasszák el, de nem cukros folyadék vagy alkohol formájában. A folyadékbevitel mellett a hőségben nem árt az étrenden is változtatni. A nehéz ételek helyett könnyű, zöldséges és gyümölcsös fogásokat ajánl a szakértő. A gyógyszereket vagy kenőcsöket, cseppeket, amelyeket szobahőmérsékleten, 25 fok alatt kell tárolni, érdemes betenni a hűtőszekrénybe. A meleg az egészségesek szervezetét is megterheli, különösen az idősek, a szív- és érrendszeri panaszokkal küzdők és a gyerekek esetében kell szem előtt tartani az óvintézkedéseket.
Az egészségügyi intézményekre ugyanaz vonatkozik a riadónál, mint a riasztás esetében, a sürgősségi gyógyszerkészleteiket fel kell tölteni, gondoskodni kell arról, hogy megfelelő létszámú személyzet és gépkocsi álljon rendelkezésre.
Működésbe lépett egy riasztási láncolat, az érintett szervek vezetői pedig felkészültek a rendkívüli helyzetre. A riasztási lánc az Országos Meteorológiai Szolgálattól indul, amely folyamatosan tájékoztatja az ÁNTSZ-t a várható időjárásról. Ez alapján rendeli el az országos tiszti főorvos a hőségriadót. Az ÁNTSZ tartja a kapcsolatot a kórházakkal, a háziorvosokkal, a védőnői szolgálattal. Szükség esetén az ÁNTSZ értesíti az önkormányzatokat is, amelyek saját hatáskörben tehetnek intézkedéseket.
2007-07-16 08:46
Forrás: Népszava - Magyar Nemzet - Népszabadság