Debrecen, 2007. november 17. (MTI) - Első ízben rendezett három orvos szakma, a reumatológus, a bőrgyógyász és a szemész közös tudományos továbbképzést Debrecenben - közölte Berta András szemészprofesszor, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának (DEOEC) elnökhelyettese szombaton sajtótájékoztatón Debrecenben.
A professzor tájékoztatása szerint a debreceni orvoscentrumban megkezdett szervezeti integráció immár eljutott az első tudományos továbbképzésig, amikor is olyan szakmák képviselői vannak jelen, amelyek egymásra utaltak egy-egy komplex betegség kezelésében.
Berta András példaként az érhártyát érintő szemgyulladást említette, amelynek hátterében általában nem szemészeti, hanem más, például immunológiai problémák állnak.
Az ilyenfajta betegségek kezelésében eredményesek azok a biológiai terápiák, amelyeket a szemészetben ugyan még nem alkalmaznak, de már jó hatásfokkal végeznek ilyen kezeléseket a bőrgyógyászat, illetve a reumatológia területén.
Szekanecz Zoltán, a debreceni orvoscentrum reumatológiai tanszékének vezetője, a konferencia főszervezője példaként említette, hogy a szembetegségben is szenvedő reumás beteg biológiai gyógykezelése kedvezően hat bizonyos szembetegség gyógyításában is.
A négynapos rendezvényre az ország minden reumatológusa, bőrgyógyásza és szemésze, valamint több belgyógyász és háziorvos kapott meghívót, több mint hatszázan ott is vannak a konferencián.
A tanácskozáson neves külföldi előadók is beszámolnak e tudományterületek kapcsolódási pontjainak külföldi alkalmazásáról. A szakemberek áttekintik mindazon kórképeket, amelyek a mozgásszervi rendszert, a bőrt és szemet érintik, esetleg egyszerre kettőt, vagy mindhármat is.
Többek között szó van a konferencián a gyulladásos reumatológiai betegségek, autoimmun kórképek, bőrgyógyászati és szemészeti határterületi esetek kialakulásának elméleti alapjairól, klinikai tüneteiről, a modern diagnosztikáról és a korszerű kezelés lehetőségeiről.
A betegségek közül - mint azt Szekanecz Zoltán elmondta - a Magyarországon akár 50-100 ezer beteget is érintő sokízületi gyulladás, Bechterew-kór, pikkelysömör, pikkelysömörhöz társuló ízületi gyulladás állnak a téma középpontjában, de részletesen véleményt cserélnek a valamivel ritkább, de igen súlyos gyulladásos-autoimmun betegségek közül - többek között - a gyulladásos izombetegségekről, a száraz szem betegségről, a hólyagos bőrbetegségekről, valamint az ízületi és bőrtünetekkel járó gyulladásos bélrendszeri betegségekről is.