Júliustól a teljes közigazgatásban bevezetik a teljesítményértékelést. Megváltozik a vizitdíj és a közgyógyellátás néhány szabálya. Továbbá nemcsak a pályakezdők, hanem az ötven év feletti álláskeresők, sőt a gyesről, gyedről visszatérők is igényelhetnek Start-kártyát.
Hétfőtől 600 helyett 1000 forintot kell fizetniük azoknak, akik beutaló nélkül fordulnak szakorvoshoz. Az amúgy vizitdíj-mentességet élvező gyerekekre is érvényes ez a szabály. Ugyanakkor bővül a mentesülők köre. Így nem kell fizetniük a harmincszoros véradóknak, a tüdőszűrésen megjelenőknek, a rendvédelmi dolgozóknak, ha szolgálat közben szerzett sérüléssel fordulnak orvoshoz. A tartósan betegeknek a jövőben se vizitdíjat, se kórházi napidíjat nem kell fizetniük.
Július elsejétől lépett hatályba az a szabály is, miszerint a beutalás nélküli orvos-, illetve intézményválasztásért a kórházak kérhetik az ellátás 30 százalékát, maximum 100 ezer forintot. A terhes nőkre, kismamákra nem vonatkozik ez az előírás.
Július 1-jétől egyébként az uniós elvárásoknak megfelelően Magyarországon is munkaidőnek számít az ügyelet teljes időtartama. Ez például az egészségügyben azzal járhat, hogy egyes kórházakban részlegesen megszüntetik vagy készenléttel váltják fel az ügyeletet. Ide tartozik az is, hogy a munka törvénykönyve ezentúl meghatározza a készenléti jellegű munkakört.
Két hónappal meghosszabbították a régi közgyógyellátási igazolványok használatát azoknak, akik kérték ugyan, de nem kapták meg június 30-ig az új okmányt. Két hónap múltán is használható lesz a régi igazolvány, de már csak akkor, ha a jegyző igazolását is bemutatják arról, hogy az illető jogosult a térítésmentes patikaszerek kiváltására.
Július 1-jétől a munkaerőpiacon hátrányos helyzetűnek számító kismamák, az ötven év felettiek, a csak alapfokú végzettségűek és tartósan állást keresők Start-kártyát válthatnak, amely arra jogosít, hogy leendő munkaadójuk kedvezményeket kapjon a járulékfizetésnél.
Egy másik, ugyancsak július 1-jétől igényelhető kártya, a Start Plusz a gyes, a gyed, a gyet megszűnését követő egy éven belül ismét dolgozni akaró, a gyes mellett munkát vállaló, a gyermek egyéves kora után, illetve az ápolási díj megszűnését követő egy éven belül a munkaerőpiacra visszatérni kívánók alkalmazásakor jogosít járulékkedvezményre.
A Start Extra az ötven év felettiek, illetve az alacsony iskolai végzettségűek esetében teszi lehetővé a járulékkedvezmény igénybe vételét.
E két program esetében két évig mentesül a munkaadó a tételes egészségügyi hozzájárulás - ez most havi 1950 forint - megfizetése alól. A Start Plusz- kártyát kiváltók után pedig az első évben a bruttó bér után összesen 15 százalék közterhet fizet, a második évben 25 százalékot. A Start Extra-program még kedvezőbb: az első évben a munkaadó teljes mértékben mentesül a közterhek megfizetése alól, a második esztendőben a bruttó kereset után 15 százalék közterhet kell fizetnie. A két évig érvényes és több munkáltatónál is felhasználható kártya az APEH-nál váltható ki.
A munkaügyi tárcát a kancelláriával váltó Kiss Péter miniszter "búcsú-sajtótájékoztatóján" elmondta: a Start-program a tárca legsikeresebb akciójának bizonyult, hiszen bevezetése, 2005 októbere óta több mint 53 ezer pályakezdő igényelte.
A második fél évtől a teljes központi közigazgatási állományra kiterjed az új egységes teljesítményértékelés, amelyet a kormányzat személyügyi reformjának keretében januárban vezettek be.
Vasárnaptól több száz támogatott orvosság termelői ára csökkent. Várhatóan a beteg számára is érezhető lesz az a változás, amely egyebek mellett ezer forinttal vitte le 15, csontritkulásra, a központi idegrendszerre ható készítmény árát. De júliustól különféle keringésre, allergiára, cukor- és gyulladásos betegségre ható szerek is olcsóbbak lesznek. Az árzuhanás a kormányzat generikus programjának valamit a gyártók számára havonta meghirdetett árlicitnek a következménye. A minisztérium becslése szerint az OEP hét-, a lakosság hárommilliárddal fog kevesebbet fizetni.