A számos más mozgásszervi betegség mellett a derékfájás napjainkban már a táppénz második leggyakoribb oka. A bajok gyermekkorban kezdődnek az olcsó, statikailag nem megfelelő lábbelikkel, a túl nehéz iskolatáskákkal, illetve a rendszeres mozgás hiányával.
A mozgásszervi betegségek gyakorisága fokozódik, prognózisok szerint 2010-re érheti el mélypontját. A nemzetközi felmérések ugyanis jelzik, hogy Európában évtizedek óta először haladta meg a 60 év feletti lakosságszám a húszadik életévét betöltöttek összességét. A társadalmi öregedés azonban nem csak a mozgásszervi bajok számának növekedését jelenti, hanem a betegségek kezelésére fordított költségek drámai megúgrását is - írja a Weborvos.
A mozgásszervi megbetegedések leggyakoribb kórképei közé tartozik a derékfájás és a csontritkulás. A következményeket súlyosbítja, hogy a gyulladásos és degeneratív ízületi, illetve gerincbetegségek miatt a páciensek mintegy 60 százaléka mások segítségére szorul. Szintén lehangoló kutatási eredmény, hogy e betegségek miatt mozgásukban korlátozottá vált emberek 30 százaléka mögül kihátrál a család, munkaképességük elvesztése okán pedig kétharmaduk anyagi válságba jut.
Magyarországon a mozgásszervi betegségek a rokkantosítás okai között a második helyet foglalják el. A nem túl biztató képet tovább rontja, hogy a már vizsgálatokon részt vett hazai lakosság csontsűrűség-értéke Európában a legalacsonyabb. Ezzel magyarázható, hogy az úgynevezett következményes csigolyatörések éppen nálunk fordulnak elő a legnagyobb számban.
A csontritkulás okozta combnyaktörések következményeként évente 2500-3000 beteg hal meg. A gyógykezelések összege pedig már most mintegy 15 milliárd forinttal terheli az egészségügyi költségvetést. A bajok persze a mozgásszervi betegségek esetében is már gyermekkorban kezdődnek az olcsó, statikailag nem megfelelő lábbelikkel, a túl nehéz iskolatáskákkal, illetve a rendszeres mozgás hiányával.
Egy rosszul választott lábbeli életre szóló egészségügyi károsodást is okozhat. A szakrendeléseken elhangzott panaszok több mint nyolcvan százalékának a nem megfelelő lábbeli az oka. Szakmai vélemények szerint a nem megfelelő gyermekcipő előbb a boka és a térdek befelé dőléséhez vezet, aminek később bokasüllyedés (lúdtalp), majd komoly fájdalommal járó korai térdízületi kopás lehet az eredménye.
A kezdeti tünetek úgy ismerhetők fel a legkönnyebben, ha a korábban rendkívül mozgékony kgyerek többször leül, nem akar sétálni vagy kerüli a futást. Előrehaladott stádiumban viszont a fájdalom már akár éjszakánként is jelentkezhet. Ilyenkor a szülő kötelessége, hogy azonnal szakorvoshoz forduljon, mert az elhanyagolt baj a még fejlődésben lévő csontok deformálódásához vezethet.
A néhány nap múlva kezdődő, Egyenes derékkal! mottójú rendezvény legfontosabb célja, hogy felhívja a figyelmet a váz- és izomrendszeri megbetegedések hatékony megelőzésére.