Ha megszavazná a parlament a vizitdíj eltörlésére tett szocialista képviselői javaslatot, úgy közel 22 milliárddal kevesebb jutna jövőre a járó- és fekvőbeteg ellátásra, hiszen a biztosító 2008-as költségvetésében számoltak az összeggel - mondta kérdésünkre Székely Tamás, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatója annak kapcsán, hogy az egészségügyi miniszter asszony ma beszámolt a vizit- és kórházi napidíj bevezetés első 10 hónapjának tapasztalatairól.
Horváth Ágnes elmondta, hogy a vizitdíj bevételek átlagosan 180 ezer forinttal gyarapították az átlagosan 800 ezer forintból gazdálkodó háziorvosi praxisok havi bevételét, a járó- és fekvőbeteg szakellátásban fizetett vizit- és napidíj bevétel év végéig megközelíti a 22 milliárd forintot. Az önrészfizetés bevezetésével megváltozott a betegek szemlélete is, hiszen a szaktárca felmérése szerint csökkent a háziorvosoknak juttatott hálapénz összege, és csökkent az indokolatlan orvos-beteg találkozások száma.
Ez utóbbinak is köszönhető, hogy a gyógyító-megelőző kasszában 25,3 milliárdos megtakarítás keletkezett, a gyógyszereknél ez 15 milliárd forint lesz, a gyógyászati segédeszközök- és a gyógyfürdő ellátásban pedig 1 milliárd. A megtakarítást teljesítményarányosan visszajuttatták a gyógyító intézményeknek. Horváth Ágnes kijelentette: az indokolt orvoshoz fordulást a 300 forintos díj bevezetése nem akadályozta, hiszen 2 millió rászorult számára az összeget kompenzálták. A gyermekorvosoknál nem változott a betegforgalom. Kérdésre válaszolva Horváth Ágnes elmondta: szerdán egyeztettek a koalíciós pártok az egészségbiztosítási reformról, az alapkérdésekben egyetértenek. A vitatott kérdésekről mindkét párt frakciója véleményt mond, azt követően tájékoztatják a nyilvánosságot. Bízik a megegyezésben - tette hozzá az egészségügyi miniszter asszony.