Civilek és szakemberek összefogásával 2007. nyarán nyílt meg az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézetben egy új hospice osztály.
A mai sajtótájékoztatón Prof. Dr. Strausz János, az intézet főigazgatója bemutatta újságíróknak a palliatív osztály működését, valamint átvette a "Célkeresztben a Tüdőrák" kampány és a Magyar Rákellenes Liga akciójának eredményeképpen összegyűjtött adományból megvásárolt nyomáskiegyenlítő reduktív tartályokat és párásító szerkezeteket.
A magyar hospice mozgalom, az emberi méltóság megőrzését tűzte ki célul az élet végső szakaszába is. Az intézet munkatársai legfőbb értéknek tartják az élet minőségét, ezért céljuk és faladatuk a betegek fájdalmának csillapítása, kínzó tüneteik enyhítése. Az emberi élet egyedi, ez az egyediség jellemzi a haldoklás folyamatát is. Ennek során az intézet betegei mindvégig számíthatnak az orvosok és ápolók segítségére. A hospice munkatársai kiterjesztik a segítségnyújtást a családtagokra is, mint a betegség ideje alatt, mind a gyász időszakában.
Magyarországon évente 40 ezer ember hal meg rákban, másként fogalmazva minden negyedik ember. Ebből 9 ezer tüdőrákban hal meg. Nincs olyan család, akit előbb vagy utóbb ne érintene ez a probléma.
Égetően fontos lenne tehát többet tudnunk az elmúlás pszichológiájáról, misztériumáról, hiszen a halál megváltoztathatatlan, de a hozzáfűződő viszonyunk megváltoztatható. Az egész életünk sokkal kulturáltabb, félelemtől mentesebb, emberibb lehetne, amennyiben hajlandóak lennénk tudomásul venni és elfogadni halandóságunk tényét. Ez többek között belső békénk megteremtésének egyik lehetősége.
Sajnos a gyakorlati tanatológiának még kevés képviselője van hazánkban, de a mozgalom él, és létjogosultsága vitathatatlan. Egy társadalom fejlettségi szintje azon is lemérhető, hogy milyen érzékenységgel bánik haldoklóival.
Míg hazánkban 2001-ben a hospice-szolgáltatásban ellátott betegek száma 1669 volt, addig 2006-ra ez a szám elérte a 4260-at.