A zárt területen való dohányzás teljes tiltását szorgalmazza nemzetközi szervezetek mellett a Magyar Tüdőgyógyász Társaság és a Magyar Kardiológus Társaság. Az Európai Unió számos országában már tilos zárt helyeken rágyújtani, Magyarországon még nincs ilyen törvény.
Skóciában a füstmentesség bevezetését követő évben 17 százalékkal csökkent a szívinfarktus gyakorisága, és hasonló eredményt várnak hosszú távon a tüdő- és mellrák esetében is.
Statisztikák szerint minden ötödik ember halálának köze van a dohányzáshoz, Magyarországon a dohányzás következtében húszpercenként hal meg valaki, évente összesen 26 ezren.
Egy francia felmérés szerint egyébként már a dohányzók fele is kellemetlennek tartja, ha cigarettafüstös helyiségben kell lennie. A dohányfüst a nemdohányzókra is nagy egészségügyi kockázatot jelent, főleg, ha aktívan dohányzik valaki a helyiségben. Az Európai Unióban évente 650 ezer ember hal meg dohányzás miatt, ebből 80 ezren passzív dohányosok, tehát csak mások cigarettafüstjét szívják be.
Az aktív dohányzás, tehát például a gyógyítás, kezelés, munkakiesés 315 - 330 milliárd forint kiadást jelent a magyar társadalomnak és a költségvetésnek, míg a dohányzással kapcsolatos adóbevételt körülbelül 260 milliárd forint Magyarországon. A költségvetésnek tehát összességében ráfizetés a dohányzás - derül ki a Magyar Dohányzásellenes Koalíció adataiból.
A Magyar Tüdőgyógyász Társaság és Magyar Kardiológus Társaság hároméves együttműködési szerződést kötött annak érdekében, hogy fellépjenek a dohányzás ellen. Ennek keretében például egynapos, leszokást támogató továbbképző tanfolyamokat szerveznek orvosok részére - áll a két szervezet közleményében.