Folyamatosan zajlik a betegforgalom átcsatornázódása a magánegészségügyi rendszerbe : míg 2012-ben csupán a lakosság 37 százaléka, 2014-ben 47, idén pedig már 57 százalék vett igénybe valamilyen magánorvosi szolgáltatást - írja az inforadio.hu az UNION Biztosító 2017 őszén végzett, 1300 fős, a 25-55 év közötti korosztályt célzó piaci felmérésére hivatkozva.
Míg öt éve 33 ezer, három éve pedig 41 ezer, idén már átlagosan 57 ezer forintot fizettek az érintettek egy év alatt különféle szakorvosi rendelőkben. A megkérdezettek 28 százaléka nyitott arra, hogy a magánorvosi alapszolgáltatásokat piaci egészségbiztosításon keresztül vegye igénybe, és ezért átlagosan havi 5-6 ezer forintot fizetne szívesen.
A tanulmány szerint a lakosság elsősorban a magyar állami egészségügyi rendszer hiányosságai miatt fordul a magánszolgáltatók felé. Az egészségügy általános helyzetéről a közmegítélés a 2014-es felmérés óta tovább romlott: az osztályzatoknak már akkor is alacsony szintű, 2,26-os átlaga idén 1,76-ra esett. Ezzel párhuzamosan 2014 óta jelentősen, 50-ről 65 százalékra emelkedett azok aránya, akik félelemmel gondolnak rá, mi történik velük, ha orvoshoz kell fordulniuk egy potenciális jövőbeli betegséggel.
A második problémás szempont a szakorvosi rendelők felszereltsége és megfelelő komfortja: itt a megkérdezettek több mint kétharmada észlelt kisebb-nagyobb hiányosságokat. A páciensek mintegy fele kritikus az ellátás szakmai színvonalával, és romlott a szakdolgozók betegekhez való hozzáállásának megítélése is.
A fenti körülmények fényében érthető tendencia, hogy lényegében minden vizsgált társadalmi-demográfiai csoportban egyre nagyobb teret nyernek a magánorvosi szolgáltatások: idén már 57 százaléknyian jelezték, hogy igénybe vettek valamilyen magánorvosi szolgáltatást.