Már csak három megyében ingyenes a tüdőszűrés, holott szakemberek szerint a korai felismerés a tüdőrák egyetlen "ellenszere".
Pesten kívül csak Szolnok és Szabolcs megyében nem kell fizetnünk, ha tüdővizsgálatot kérünk. Azért ezekről a területekről van szó, mert már csak itt mérték 25 ezrelék felett a tbc előfordulását, tehát kizárólag ezekben a megyékben rendelik el a kötelező tüdőszűrést. Az ország többi részén orvosi beutalóval vagy foglalkozás-egészségügyi vizsgálatként 2-5 ezer forintba kerül a preventív ellenőrző vizsgálat. Úgy tűnik egyébként, hogy a szűrés a tüdőrák elleni küzdelem leghatékonyabb eszköze. A betegeknek akkor van legnagyobb esélyük a túlélésre, ha korán derül ki a baj.
Mucsi János tüdőgyógyász szakorvos, a Magyar Egészségvédelmi Alapítvány képviselője szerint a tbc elleni küzdelem jegyében szervezett tüdőszűrések során sikerül felfedezni a legtöbb korai stádiumú, így nagyobb eséllyel kezelhető tüdőrákos esetet. Évente úgy kétezer tüdőrákos megbetegedést tudnak még ma is felismerni a tüdőszűrő vizsgálatokkal. A szakember szerint a helyzet aggasztó.
- Míg az 1980-as évekig a tüdőrákos megbetegedések több mint a felét a tüdőszűréseken fedezték fel a szakemberek, addig ma már az eseteknek csak alig harmadát ismerik fel panaszmentes állapotban - mondja Mucsi doktor. Szerinte ezt igazolja az is, hogy a "kötelezően szűrő területeken" az országos átlag fölött van az időben fölismert tüdőrákos betegek aránya. A legmagasabb Jász-Nagykun-Szolnok megyében, ahol a betegek 42 százalékát fedezik fel szűréssel, s míg itt 10 tüdőrákos betegből hármat sikerül megoperálni, addig országosan 10 betegből csak kettőt. Márpedig a legnagyobb esélyük a túlélésre a megoperált és kezelt betegeknek van. (Egy vizsgálat szerint még a korai stádiumú betegeknek is csupán 12-23 százaléka él legalább még 5 évig kezelés nélkül, azaz kevesebb mint minden 8. beteg, a kezelésben részesült betegek 5 éves túlélési esélye 57-72 százalék.)
Magyarországon évente továbbra is úgy 8000-en halnak meg tüdőrákban, s rohamosan növekszik a nők, főként a fiatal nők körében az előfordulása: az elmúlt húsz évben két és félszeresével nőtt a női tűdőrák-halálozások száma. Ennek hátterében elsősorban a dohányzás áll: 10 tüdőrákos betegből 8-9 dohányzik vagy dohányzott. A tizenévesek között nagyjából ugyanannyi vagy több dohányos lány van, mint fiú. 40 éves kor alatt több nő betegszik meg tüdőrákban, mint férfi.
Ebből következik, hogy a tüdőrák ellen a dohányzás megelőzése és a leszokás segítése a leghatékonyabb fegyver. Mucsi János közölte: semmilyen, a dohányzás abbahagyását elősegítő eszközt nem támogat a tb, a tanácsadásért, leszoktatásért az orvosoknak sem ad pénzt, és nem is kérhetnek érte a páciensektől.