Az injekciós tűk használata rengeteg beteg életét keseríti meg nap, mint nap, és a legtöbbjüknek egyáltalán nincs alternatívája. A cukorbetegek esetében például a szájon át szedhető szerek nem megfelelőek, mert nem szívódnak fel elég gyorsan. A Massachusetts Műszaki Egyetem (MIT) és a ZetrOZ cég szakértői jelenleg egy uPill elnevezésű ultrahangos kapszula kifejlesztésén dolgoznak, ami egészen új távlatokat nyithat meg a gyógyszerpiacon és segíthet alternatívát nyújtani az injekciókkal szemben.
A kapszula ultrahanggal segíti a hatóanyagok felszívódását a gyomor- és bélrendszerben. A ZetrOZ 2009-ben alapított, ultrahangos technológián alapuló eszközökre specializálódott cég, amelynek célja olyan gyógyszerforma kifejlesztése, ami olcsó, nem invazív módon segíthet a betegek életének megkönnyítésében. A uPill fejlesztőinek elképzelése szerint az eszköz lehetővé tenné, hogy az eddig csak injekciózással megoldható kezelések a jövőben szájon át gyógyszerezéssel is hatékonyak legyenek.
A uPill apró kapszula, ami ultrahang jeleket küld a gyomor- és bélrendszernek, miközben célba juttatja a gyógyszert. Az ultrahang elősegíti a hatóanyagok gyors és hatékony felszívódását. Az ultrahangos eszköz annyira apró, hogy elfér egy miniatűr kapszulában, amit így könnyedén le lehet nyelni.
Korábban a ZetrOZ tudósai ultrahangos tapaszokkal kísérleteztek, amelyek a bőrön keresztül juttatták a gyógyszert a szervezetbe. Tapaszként az ultrahang egyfajta erősítőként működött, ami a szövetek mélyébe juttatta a hatóanyagokat.
A ZetrOZ egyik alapítója George Lewis és az MIT tanársegédje, Daniel Anderson szerint a uPill néhány éven belül a piacra kerülhet és mindenki számára elérhetővé válhat. "Az állatkísérletek jelenleg is folynak, de az előzetes vizsgálatok rendkívül biztatóak" - írják a kutatók.