A gyermekkórház működtetését a területtel együtt veszi át a pécsi egyetem.
Az utolsó zárt ülésüket tartották csütörtökön a Baranya megyei kórházak és a pécsi klinikák vezetői, ahol többek között megerősítették: a gyermekkórház működtetését a területtel együtt veszi át az egyetem.
A megállapodásról már korábban is szó volt, hiszen a megyei közgyűlés elfogadta az erről szóló határozatot, a döntésre pedig most végleg rábólintott a pécsi egyetem vezetése is. Mindez azt jelenti, hogy január elsejétől a megyei fenntartású gyermekkórház fekvő-beteg részlege is úgy területileg, mint a működtetés szempontjából a PTE ÁOK OEC szerves részét képezi majd- válaszolta érdeklődésünkre Dr. Ruzsa Csaba , a Baranya megyei kórház főigazgatója.
A döntés azért volt fontos, mert a megyei gyermekkórház későbbi sorsát illető korábbi bizonytalanság végre megszűnhetett. Az intézmény megmarad, a megyei és klinikai gyermekellátás összevonásával pedig a pécsi integráció első lépése is körvonalazódik. ( A megyei járóbeteg gyermekellátás feladatát már novemberben átvette az egyetem.)
A Pécsett működő Kerpel-Fronius Ödön gyermekkórház sorsa sokáig kétséges volt. A bajok valójában több, mint két éve elkezdődtek, amikor az intézmény növekvő adósságállománya miatt elveszítette gazdálkodási autonómiáját. Az előző menedzsment az intézmény költségvetését beolvasztotta a Baranya megyei kórház büdzséjébe, de elvitte az ottani telephelyről a laboratóriumi egységet is.
A helyzetet azonban az áprilisi kórház átalakítási hullám végleg megpecsételte: amíg a korábbi egyeztetések során 75 aktív ágyat ígértek a kórháznak, a miniszteri javaslatban ennek már nyoma sem volt, annak ellenére, hogy voltak a kórházban speciálisan, a régióban is egyedülállónak számító gyógyító részlegek (gyermekkori hipertónia és nephrológiai központ), valamint itt zajlott például a megyei szintű pulmonológiai ellátás is.
Az áprilisban megváltoztatott struktúra miat a beutaló orvosok is egyre kevesebb beteget küldtek a megyei gyermekkórházba. Ennek következtében az intézmény működtetése az önkormányzatnak havonta 10-12 millió forint veszteséget jelentett. E tetemes hiány finanszírozásától a megye januártól megszabadulhat.
Bár a megyei közgyűlés nem szól már bele, hogy a tőle elkerült gyermekintézmény működtetését milyen struktúrában végzi januártól az egyetem, ám korábbi vélemények szerint jónak tűnő megoldás lehet az is, ha a radikálisan lecsökkentett ágyszámú gyermekkórházban jön létre a tervezett integrált gyermek fekvő,-és járó-beteg központ.
Ha a tervezett teljes integrációhoz valóban megkapja az egyetem a nemrég ígért 25 milliárdos forrást, abból 4 milliárdot kíván majd a megye a saját egészségügyi intézményeire költeni. Ez azonban már uniós pályázati forrás lesz, melynek tíz százalékos önrészének fedezésében segít majd a közgyűlési többség által megszavazott kötvénykibocsátásból származó bevétel.