Egy teszt, ami megtalálja a rákot nagyon korai stádiumban - ha minden igaz, kitartó munkájuk végén ez lesz a Cardiff Egyetem tudósainak kutatásának eredménye.
Az Orvosi Egyetem csapata épp most publikált egy vizsgálatot a telomerekről - azokról a kis struktúrákról, amelyek az emberi kromoszóma végén találhatók és döntő fontossággal bírnak a rák kialakulásában.
A telomerek kontrollálják a sejtosztódást a testi sejtekben, miközben ők maguk egyre rövidebbek lesznek és ez által időben meg tudják állítani az osztódásokat. Viszont ha nem dolgoznak megfelelően, a sejt mutálódhat és ellenőrzés nélküli osztódásba kezd, ami tumorok kialakulásához vezet - írja a MediPress.
A cardiffi kutatásban alapvetően új technikát alkalmaztak a telomerek vizsgálatára, és megtalálták azt a kritikus hosszúságot, amelynél a telomer nem működik tovább. Megfigyelték azt is, hogy néhány még tovább rövidülhet és akár véletlenszerűen törlődet is minden különösebb külső ok nélkül. A kutatók azt is felfedezték, hogy hogyan olvadnak össze a kromoszómák, ha elvesztették telomerjeik védelmét. Ez a fúzió a kromoszóma szétesését okozhatja, ami rákos elváltozást eredményezhet. A cardiffi tanulmány szerint létezik egy rendszer, amellyel követhető a különálló DNS molekulák kromoszóma-fúziója, megnyitva ezzel a lehetőséget a rák egy "korai figyelmeztetés" jellegű vizsgálatára.
A projekt vezetője, Dr. Duncan Baird, az egyetem Patológia Tanszékének munkatársa így nyilatkozott: "Ez a tanulmány számos jelentős eredményhez vezetett. A tény, hogy a telomerek véletlenszerűen törlődhetnek az amúgy normális sejtekben, arra utal, hogy a daganatos átalakulás első lépései mindenféle külső hatás nélkül is megtörténhetnek. A kutatás hosszú távú célja, hogy kifejlesszenek egy klinikai tesztet ezen események vizsgálatára. A tény, hogy már tudunk kromoszóma-fúziót tanulmányozni egyetlen molekula szintjén, reményt ad arra, hogy ez sikerülhet."
Dr. Lesley Walker, a projekt mecénásának, a "Rákkutatás az Egyesült Királyságban" nevű szervezetnek illetékese szerint "Dr. Baird és csapata nagy előrelépést tett, amivel jobban megérhetjük a rák kialakulását már a kezdetektől egyetlen sejt szintjén. Már csak az a kérdés, hogy a technikájukat és találmányukat át tudják-e úgy alakítani, hogy megbízható teszt legyen belőle a korai rákdiagnózisra."
STOP