Az öregedés segíthet a családtagoknak, hogy nyugodtabbak, vidámabbak legyenek. Bár testünk a korosodás szomorú jeleit mutatja 50 év után, a kedvünk javul, ahogy az évek telnek.
Felmérések szerint az emberek kevesebbet aggódnak, miután az ötödik X-be lépnek és kevesebbet dühöngenek a húszas éveik után. Talán az meglepő leginkább, hogy a 70-es és 80-as éveikben lévő emberek panaszkodnak a legkevesebbet.
A felméréssel azonban több gond is van. Például a kutatók nem figyelték meg az embereket több évig: az idős emberek érzelmei az élet tapasztalataival lehetnek összefüggésben, nem a korukkal. Más szóval, ez a generáció egyedi lehet.
Mégis, az eredmények azt sugallják, hogy "ahogy öregszünk, a hangulatunk egyre jobb és jobb lesz" - mondta a tanulmány szerzője, Arthur A. Stone, a New York-i Stony Brook Egyetem pszichiátria tanszékének vezetőhelyettese. Ez a helyzet akkor is, ha az idősebb emberek több orvosi kezelésre szorulnak és hozzájuk közelállók halnak meg.
Stone és munkatársai erre a következtetésre azután jutottak, hogy megvizsgáltak egy 2008-as Gallup telefonos felmérést, amin több mint 340 ezer Egyesült Államokban élő ember vett részt. Már korábbi hasonló felmérések is azt mutatták, hogy az emberek leginkább a fiatalabb és idősebb éveikben elégedettek életükkel. A kutatók alaposabban megvizsgálták, hogy mit gondolnak az emberek magukról, és más kérdéseket is feltettek az érzéseikkel - mint a harag és aggodalom - kapcsolatban. Itt több szokatlan dologra derült fény.
A húszas éveikben járó résztvevők általában sokkal feszültebbek és agresszívabbak, azonban ez fokozatosan csökkent egészen a nyolcvanas évekig. Az aggodalommal kapcsolatos kérdésekre meglepőbb válaszokat adtak. A húszastól ötvenes évekig - bár a gondok változnak - végig ugyanannyit aggódnak. Nyolcvan év után azonban ez is csökkenni kezd.
Vajon mi ennek az oka?
Egy népszerű elmélet a tudósok között, hogy ahogy öregszenek emberek, már nem terveznek előre és nem vágynak új dolgokra. Egyszerűen értékelik azt, amit elértek az életben.
Sonja Lyubomirsky, a Riverside-i Kalifornia Egyetem pszichológia professzora a boldogságot vizsgálta. Azt állapította meg, hogy 70-es és 80-as éveikben lévő emberek még azoknál is jobb kedélyűek, akik csak kicsivel fiatalabbak. "Ebben az időszakban veszítik el barátaikat, küzdenek egészségügyi gondokkal és törődnek hitvesükkel" - mondta Lyubomirsky, a "The How of Happiness" című könyv szerzője. "Nagyon meglepő, hogy nyolcvan évesen vidámabbak az emberek, és teljesen eltér mindentől, amit láttam."
Miért fontos ez a felmérés? Boldogabbá és nyugodtabbá tesz bennünket, ha tudjuk, hogy az idősebbek általában elégedettebbek. Leleplez néhány sztereotípiát idősekről. Emellett Stone szerint az ilyen kutatások segítik a politikai döntéshozókat, hogy megértsék, mi teszi boldoggá az embereket.
A tanulmány a The Proceedings of the National Academy of Sciences online változatában olvasható.