A kettes típusú, felnőttkori diabétesz egyik fő kiváltó okát találta meg ausztrál kutatók egy csoportja. Míg a felfedezés kétségkívül hatalmas lépés, megvalósulása még hosszú éveket vehet igénybe.
A sydney-i Garvan Institute kutatói egy olyan enzimet azonosítottak a cukorbetegek szervezetében, amelyek az inzulin termelődését blokkolják, így a hasnyálmirigy nem képes a vércukrot hasznosítható energiává alakítani.
A Trevor Biden által vezetett csoport genetikailag módosított egereket vizsgált: észrevételeik szerint a PKCepsilon nevű enzimmel nem rendelkező egerekben - bár zsírgazdag diétán éltek, - nem fejlődött ki a kettes típusú cukorbetegség.
A jelenlegi diabétesz-gyógymódok az inzulinszint stabilizálásában merülnek ki, azzal nem foglalkoznak, hogy a hasnyálmirigy miért nem termel inzulint. Biden elmondta az abc.net.au weboldalnak, hogy bár felfedezésük hatalmas lépésnek számít, igazából a gyógyszercégekkel vállvetve kellene egy olyan gyógyszert fejleszteniük, amivel blokolni tudnák a PKCepsilont, ehhez pedig körülbelül még tíz évre van szükségesük.