Mire utal a szabálytalan szívverés?

Számos oka lehet annak, ha a szív túl gyorsan, túl lassan, egyenetlenül dolgozik, vagy a pulzushullámok nem szabályos időközben követik egymást.

A szív- és érrendszeri megbetegedések globálisan is a vezető halálozási okok közé tartoznak, egyre inkább nő az ilyen esetek száma. Márpedig az egészséges élet alapfeltétele a normális szívverés, mindazonáltal számos tényező hozzájárulhat a szívritmuszavar kialakulásához. Magas vérnyomás , koszorúér betegségek, diabétesz, dohányzás és alkoholfogyasztás, tartós stressz esetén mindenképpen érdemes odafigyelni. Amennyiben a szív túl gyorsan, túl lassan, egyenetlenül vagy szabálytalanul ver, mielőbb EKG-vizsgálatra kell menni.

A heves szívdobogás általában csak átmeneti, de akár komoly betegséget is jelezhet
A heves szívdobogás általában csak átmeneti, de akár komoly betegséget is jelezhet. Fotó: Getty Images

Ha a szívünk egészséges, nem fordítunk különösebb figyelmet a működésére. De ha valamilyen oknál fogva rendellenesen funkcionál - például szabálytalanul ver -, akkor hajlamosak vagyunk megijedni. Hogy milyen rendellenességekre tanácsos odafigyelni, arról az alábbi cikkünkben írtunk részletesebben!

Mikor forduljunk orvoshoz a panaszokkal?

Ha mindössze csak egy pillanatra tapasztalunk heves szívdobogás , kimaradt lüktetést vagy megbolondult ritmust, minden bizonnyal csak átmeneti állapotról van szó, ami nem okoz tartós megbetegedést vagy életveszélyes állapotot. A szív normális működési ritmusának megváltozása a pulzuson is észlelhető, amennyiben méréskor a pulzushullámok nem szabályos időközönként követik egymást, nem ritmusosak, akkor szívritmuszavar áll fenn, amely a szívdobogást irányító rendszer nem megfelelő működése miatt alakul ki. Komoly betegséget jelez, ha 24 óránál tovább tapasztalható a rendszertelen kalimpálás, ilyenkor azonnal orvoshoz kell fordulni, ugyanis akár pitvarfibrilláció is fennállhat.

A betegség kialakulására a kor előrehaladtával egyre nagyobb az esély. A normális szívritmushoz szükséges szabályos elektromos ingereket spontán jelek váltják fel, ami miatt a pitvarok remegni kezdenek, ezáltal pedig képtelenné válnak megfelelően pumpálni a vért. Ha a betegséget nem kezelik, szívelégtelenség alakul ki, de akár szélütés is bekövetkezhet. A pitvarokban visszamaradó vér miatt rög keletkezhet, ami más szerveknél érelzáródásokat okozhat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra