A tájékoztatás szerint jelenleg az összegyűjtött adatok értékelése, elemzése zajlik, ami időigényes folyamat, a teljes vizsgálatot csak ezt követően lehet lezárni. A laboratóriumi analízisek során több mint kétszáz mintát elemeztek. Vizsgálták többek között az infúziókat, a koraszülötteknél alkalmazott tápszereket is, továbbá a szülészet és a koraszülöttrészleg közötti szállítást. "A rendelkezésre álló adatok alapján ezek szerepe nagy valószínűséggel kizárható" - olvasható az államtitkárság közleményében.
A járványügyi , illetve epidemiológiai vizsgálat során több olyan irány is felmerült, amely magyarázatot adhat arra, hogy mi okozhatta az észlelt haláleseteket augusztus 5. és 10. között, ezeket a hamarosan lezáruló járványügyi és szakfelügyeleti vizsgálat és a később záródó nyomozás tudja és fogja egyértelműen tisztázni.
A bizottság munkája jelenleg a szakmai és tudományos szempontból megalapozott következtetések kialakításához szükséges elemzésekkel folytatódik. Ezek célja, hogy tisztázzák, milyen tényezők játszottak alapvető szerepet a halálesetekben.
Az Emmi közölte azt is, hogy az időben életbe léptetett szigorú járványügyi intézkedések hatékonynak bizonyultak. A miskolci kórház ellátási területén továbbra is folyamatos és biztonságos a betegellátás.
Augusztus 5. és 14. között kilenc koraszülött csecsemő halt meg a miskolci megyei kórházban. Az addigi nyolc haláleset miatt Orbán Viktor miniszterelnök augusztus 12-én rendkívüli vizsgálatot rendelt el az intézményben. Emellett a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézetet (GYEMSZI) arra utasította, hogy a vizsgálat idejére függessze fel beosztásából a kórház főigazgatóját. Szócska Miklós egészségügyi államtitkár még aznap este Miskolcon kijelentette: a kórház koraszülötteket ellátó osztályának bezárása nem indokolt, az esetleges fertőzésekkel kapcsolatban folyamatban vannak a vizsgálatok, amelyeket mindenre kiterjedő gondos mintavétel alapján kell elvégezni.
Az Országos Rendőr-főkapitányság a napokban közölte: a Miskolci Rendőrkapitányságon egy 37 éves miskolci férfi és egy 31 éves miskolci nő tett feljelentést. A két, egymástól független feljelentés szerint júliusban a kórházban megszületett gyermekük (egy-egy fiúgyermek) "halálában közrejátszhatott az egészségügyi intézmény valamely dolgozójának gondatlansága, mulasztása".