Mamutkórházak képe körvonalazódik a döntéshozók fejében. A főváros négy kórházából, az orvosegyetem pedig az összes budapesti klinikájából hozna létre egy-egy gigaintézményt. Az egyetemnek azonban fenntartásai vannak a megakórházakkal kapcsolatban.
A Semmelweis Egyetem (SE) 10-12 klinikája és a főváros négy kórháza tömörülhet hamarosan egy-egy monstre intézménybe - legalábbis a tervek szerint. Ha a főváros és az orvosegyetem koncepciói is körvonalazódnak - a tervek szerint szeptemberre -, akár az év végén megszülethet a döntés az összevonásokról. Vagyis a Szent István, Szent László, Merényi Gusztáv Kórház és a Heim Pál Gyermekkórház működne egy tömbben, az egyetem valamennyi klinikája pedig egy másikban. Az átalakítás ideje alatt valamennyi kórház zavartalanul működne. Horváth Csaba, az egészségügyért felelős MSZP-s főpolgármester-helyettes szerint ez nemcsak gazdaságosabb, de minden eddiginél szorosabb együttműködést is hozhatna az egyetem és a főváros között.
- Egyelőre az intézmények átvilágítása folyik, az azonban már látható, hogy az elképzelés pénzügyileg megéri. A két tömb kialakítására 30-40 milliárd forintot kalkuláltunk, miközben egyedül a Heim Pál Gyerekkórház rendbetétele 16 milliárdot vinne el, nem beszélve a másik három intézményünkről - mondja a politikus. Horváth Csaba szerint az egyenként 1500 ágyon a mostaninál hatékonyabban gyógyíthatnának, párhuzamosságok sorát lehetne kiszűrni.
- A feladatokon megosztoznánk, a területi ellátási kötelezettség nélkül dolgozó egyetemtől egyes, terhet jelentő, illetve bizonyos, speciális ellátásokat átvehetnénk, egyúttal oktatókórházaként is működhetnénk az egyetem mellett - részletezte a terveket Horváth Csaba, aki szerint így az esetleges közös fejlesztés nem sértené az egyetem autonómiáját, és természetesen továbbra is az intézmény feladata maradna a medikusképzés.
A tervekről az érintettek már tárgyaltak. Horváth Csaba megkereste javaslatával az SE vezetőségét, de konkrét megállapodás nem született - tudatta lapunkkal az egyetem. Mivel Nyugat-Európában már bebizonyosodott, hogy a megakórházak működtetése nemcsak az orvos, az ápoló, az asszisztens és a beteg között kialakuló személyes kapcsolatnak árt, hanem elavult és üzemgazdasági szempontból is veszteséges, ezért az SE vezetősége hatástanulmányt kér.
A még messze nem végleges elképzelések szerint a két óriás kórház építésére pályázatot írnak ki, a győztes a beolvasztandó négy kórház és 10-12 klinika patinás épületeit kapná "fizetségül". A Semmelweis Egyetem azonban ragaszkodik 130 éves, védettnek nyilvánított épületeihez, amelyekről a hatályos törvény szerint az intézmény vagyongazdálkodási tanácsa dönthet. Annál inkább, mert saját telkén központi klinikai tömb építésére pályázott a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél, oda telepítené a manuális szakmákat.
A főváros egyébként bízik abban, hogy ez az együttműködés segíti majd a másik "közös" programjuk megvalósítását is. Vagyis az észak-budai kórházkomplexum kialakítását, amelyben a Szent János, Szent Margit és Budai Gyermekkórház integrációját javasolják, méghozzá úgy, hogy megszereznék az egyetemtől a Kútvölgyi klinikai tömböt. Itt kaphatna helyet többek között a traumatológia, az ortopédia, a sebészet, a fül-orr-gégészet, a stroke és a sürgősségi osztály. A tömbbért cserébe a főváros egy másik ingatlant ajánlott, egyelőre azonban az egyetem hallani sem akar arról, hogy lemondjon a Kútvölgyi úti "bázisáról".