Több mint 4 ezer tudós dolgozhatna abban a kutatóközpontban, amelynek építését megpályázza Debrecen. Az Európai Neutronkutató Központ (ESS) lehetséges helyszíneiről Magyarországon belül is pályázatot írtak ki, ezen Debrecen nyert. Ám ez egyelőre csak annyit jelent, hogy Magyarország ezt a helyszínt javasolja az Európai Uniónak az építkezéshez, a döntésbe még beleszólnak a spanyolok és a svédek, ugyanis ők is szeretnék, ha náluk épülne meg a körülbelül 1 milliárd eurós beruházás.
Kósa Lajos, Debrecen polgármestere szerint a tudományos potenciál mellett az is városa mellett szól, hogy a svéd és a spanyol ajánlatnál húsz százalékkal olcsóbban megépíthető itt a neutronforrás. Az Európában egyedülálló és pillanatnyilag legnagyobb kutatásfejlesztési projekt 2017-ben kezdhetné el működését.
A világon jelenleg két ilyen, úgynevezett spallációs központ van: az Egyesült Államokban és Japánban. A neutronkutatás nem a hadiipar érdeke, hanem a XXI. század egyik fő anyagvizsgálati módszere. Nem veszélyezteti környezetét, sőt, a vizsgált anyagot sem roncsolja.