A kórházi leépítések nyomán sem sikerült betölteni az állandó orvos nélkül maradt háziorvosi praxisokat Somogyban.
Megdőlni látszik tehát az az elképzelés, miszerint az állás nélkül maradt kórházi szakorvosok megoldhatják az üresen maradt vidéki praxisok gondját. Sőt!
Somogyban létezik olyan közalkalmazottként praktizáló háziorvos is, aki a somogyszobi polgármester megkeresésére sem volt hajlandó vállalkozásban működtetni a településen időközben megüresedett, kifejezetten jól működő praxist, mert számára kifizetődöbbnek bizonyult a közeli kórházban éjjel-nappal vállalt ügyelet. S, hogy tovább bonyolítsuk a kórházi és a vállalkozó háziorvosok anyagi-egzisztenciális helyzetéről a köztudatban eddig kialakult képet, arra is van már példa, hogy a kaposvári kistérségből a kórházba járnak ügyelni a háziorvosok, miközben a kórházi szakorvosok a kistérségben vállalnak ügyeletet.
Megpróbáltuk megfejteni, létezik-e valamilyen, a háziorvosi praxisokra egységesen érvényes tényező, amely miatt hosszú évek óta szinte ugyanazokon a településeken hiányzik az állandó orvosi ellátás, netán mindenütt más ok miatt vált sikertelenné a praxisok betöltése.
Úgy tetszik: az önkormányzatok és a háziorvosok közötti együttműködés hiányosságai jelentősebb hatással vannak a kialakult helyzetre, mint az infrastrukturális, szociális, vagy anyagi hátrányok.
Somogyban, a jelenleg is betöltetlen hat háziorvosi körzet közül talán csak a szákutcás, rossz szociális összetételű csökölyi praxis a kivétel ez alól. Ezen a településen ugyanis a polgármester minden igyekezete ellenére, még a felújított orvoslakás és az élelemmel feltöltött hűtőszekrény sem bizonyult elég vonzónak az állandó letelepedésre. A hosszú évekig vajúdó helyzetet végül Balatonboglár és Lábod egy-egy körzetével egyetemben, az Országos Alapellátási Intézet pályázatának segítségével sikerült megoldani. Ezeken a településeken immár az OALI által biztosított háziorvosok és finanszírozás garantálja a praxisok folyamatos működését.
Az önkormányzatok és a háziorvosok közötti eredményes együttműködést olykor a törvények eltérő értelmezése is hátráltatja. Somogyszobon sem kellett volna hat hónapot várni az új háziorvosra, ha az orvosi kamara és az önkormányzat, valamint a háziorvos azonosan ítéli meg a praxisjoggal kapcsolatos helyzetet.
Eller János polgármester még ma sem tudja megmagyarázni, miért hagyta ott körzetét egyik napról a másikra a település háziorvosa, amikor 2000-ben azért december 31-ével és nem 2001 január 1-jével foglalhatta el vállalkozását, hogy ingyen adhassák át számára a praxisjogot. Azt, amire - bár az önkormányzat egymillió forintot már visszatérített a megvásárolt eszközökre - még a megállapodás felmondását követően is igényt tartott a doktor.
Az eltávozott háziorvos azon túl, hogy a sürgősségi eseteket bt-ben ellátó kórházi szakemberként nem igazán találta meg a kapcsolatot a más elbánáshoz szokott lakossággal, még mindig előnyösebbnek tartotta a kórházban ügyelni, semmint a település lakosságának akár a munkaidőn túl is rendelkezésére állni - mondta a polgármester. Pedig az 1800 lakosú Somogyszobon és az ellátási körzethez tartozó, 150 lelkes Kaszópusztán nem csak a lakosság összetétele volt ideális, a kies, természetvédelmi terület a kikapcsolódáshoz is jó terepül szolgálhatott. Az önkormányzat pedig a nagyszabású épület felújításokon túl, a számítógépes rendszer működtetését és karbantartását is finanszírozta a doktornak.
Eller János úgy látja: valami gond lehet a rendszerben, ha még a közeli kórházban közalkalmazotti besorolásban tevékenykedő orvos - aki mellesleg a mégoly előnyösen finanszírozott vállalkozó háziorvosnál is jobban keres - sem érdeklődött a megüresedett, jó helyzetű praxis iránt.
Ezek után már nem is csodálkozhatunk, hogy végül, a távoli Békés megyéből, egy dunántúli származású háziorvos, tüdőgyógyász szakorvos jelentkezett a megüresedett somogyszobi praxisra, melyet a felújított rendelővel és a 3 szobás lakással egyetemben, október 1-jével foglalhat el.
Kötelezettek és szabadon választók
Böhönye főállású polgármesterének választott dr. Szíjártó Henrik , 17 évig vezetett praxisába fél év várakozási idő után sikerült a közeli nagyatádi kórházból átcsábítani egy belgyógyász szakorvost. Az 1700 kártyával rendelkező vegyes háziorvosi körzetben immár az osztályos munkát önként feladó dr. Magyar Marina fogadja a betegeket.
Böhönye másik háziorvosi körzetében egy, az önkormányzattal nem szerződött, területi ellátási kötelezettség nélkül praktizáló, nyugdíjas háziorvosnak szavazott bizalmat a szabad orvosválasztás jogával élő lakosság.
Szíjártó Henrik elmondta: ameddig az idős orvos praktizál, nem változtatnak a jelenlegi rendszeren, hiszen egy új körzet megnyitása csak adminisztratív bonyodalmat, érdemi megoldást azonban nem eredményezne. Távozását követően azonban szükség lesz még egyre, hiszen Böhönye mellett még Szenyér és Nemeskisfalud lakosságát is el kell látni, ami összesen mintegy háromezres populációt jelent. Az újonnan létesítendő körzetbe azonban - lévén, hogy Böhönyén és térségében félezerre tehető a 18 év alattiak száma - már gyermek-szakorvost szeretnének alkalmazni. A lakosság ugyanis Szíjártó doktor praktizálása idején már megszokhatta, hogy szükség esetén helyben találja a gyermekorvost is. A jelenlegi polgármester saját rendelőjét térítésmentesen adta át a környéken praktizáló, magánszakrendelést vállaló gyermekgyógyászoknak. Az egészségügyi ellátás teljesebbé válását segíti továbbá az önkormányzat által biztosított területen, uniós forrás segítségével, a jövő nyárra megvalósuló, egy roham és egy szállító járművel ellátott, új mentőállomás kialakítása.
Ugyancsak a teljes körű gyermek-szakellátás biztosítására törekednek Barcson, ahol az immár hat éve elhalálozás miatt megüresedett, s az önkormányzatra visszaszállt egyik házi gyermekorvosi körzetben eleinte helyettesítéssel, majd a gyermekotthon igazgatójával sikerült megoldani az ellátást. Dr. Lábodi Miklós , nyugdíjas gyermek-szakorvos a vezetői munka mellett, a tulajdonjogot átvevő rendelőintézetben, szerény, bár növekvő kártyaszám mellett látja el a szakrendelést. Az előző szakorvos halálát követően ugyanis lassan elfogytak a kártyák, ezért már senki sem merte vállalni a körzet önálló működtetését - tájékoztatott Takács József , a rendelőintézet gazdasági igazgatója hozzátéve: a nyugdíjas gyermekszakorvos távozása esetén a csökkenő gyermeklétszámra és a csekély kártyaszámra való tekintettel, a másik két, gyermekszakorvos által vezetett körzet között osztják fel a csonka praxist. Mert, ha még akadna is egy fiatal, agilis szakorvos, számára is kockázatos lenne a meglévő kártyaszámmal felfuttatni a körzetet.
A periodikusan megüresedő, majd újra betöltött pusztakovácsi praxis mellett január óta Pusztakovácsiban, néhány hónapja pedig a Dráva-menti Vízváron hiányzik még az állandó háziorvos.
2007-08-08 08:02
Forrás: Weborvos Várnai Ágnes